Settings and search
Fotorelacja z XIV Ogólnopolskiej Giełdy Projektów
„Animacja + młodzież” to hasło XIV Ogólnopolskiej Giełdy Projektów, która odbyła się w dniach 23–25 września 2024 roku w Rzeszowie. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Narodowe Centrum Kultury przy współpracy z Rzeszowskim Domem Kultury i Wojewódzkim Domem Kultury. Giełda była inspirującym miejscem wymiany doświadczeń, prezentacji ciekawych projektów i rozwijania kompetencji w sektorze kultury.
W tym roku przygotowano bogaty program, który bardzo spodobał się uczestnikom. Zaprezentowano 14 ciekawych projektów wybranych w konkursie, obejmujących takie tematy jak teatr, edukacja, taniec, zdrowie psychiczne oraz dziedzictwo przyrodnicze i historyczne. Prezentacje dostarczyły inspiracji zarówno do pracy w instytucjach kultury, jak i w organizacjach pozarządowych, które chcą lepiej odpowiadać na potrzeby młodych ludzi. Dzięki temu wydarzenie stało się przestrzenią do wymiany doświadczeń i pomysłów, które mogą być zastosowane w całej Polsce.
W Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie uczestnicy mieli okazję zobaczyć sesję posterową w nowej, atrakcyjnej formie. Tegoroczne prezentacje odbyły się na specjalnie przygotowanych stelażach wystawowych, które pozwoliły twórcom w ciekawy i przejrzysty sposób zaprezentować swoje inicjatywy. Forma ta cieszyła się dużym zainteresowaniem, dając możliwość bezpośrednich rozmów z autorami projektów i wymiany doświadczeń.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się także warsztaty, które w praktyczny sposób poruszały kluczowe tematy związane z pracą z młodzieżą. Warsztaty te nie tylko dostarczały praktycznych narzędzi, ale również były przestrzenią do wymiany doświadczeń, dyskusji o wyzwaniach w pracy z młodzieżą oraz szukania rozwiązań dostosowanych do współczesnych realiów. Dzięki różnorodności tematów każdy uczestnik mógł znaleźć coś dla siebie i wrócić z wydarzenia z nowymi pomysłami oraz inspiracją do działania.
Dodatkowym atutem wydarzenia były wizyty studyjne w wyjątkowych miejscach regionu Podkarpacia, takich jak Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Centrum Aktywności Młodzieży w Krośnie czy Muzeum – Zamek w Łańcucie. Te inspirujące spotkania pozwoliły uczestnikom na poznanie lokalnych działań kulturalnych i wymianę doświadczeń z regionalnymi instytucjami.