Settings and search
Ponad 250 animatorów kultury z całej Polski w Katowicach!
Ponad 250 animatorów kultury z całej Polski spotkało się w dniach 7-8 grudnia 2015 roku w Katowicach, by podyskutować, wymienić inspiracjami i doświadczeniami, skonsultować pomysły z ekspertami oraz wziąć udział w różnorodnych warsztatach. Wszystko pod tegorocznym hasłem Ogólnopolskiej Giełdy Projektów: „animacja + przestrzeń publiczna”!
fot. Barbara Kubska
Pierwszego dnia wysłuchaliśmy 20 bardzo inspirujących opowieści o wybranych działaniach animacyjnych, które za pomocą różnych narzędzi zmieniały, redefiniowały lub tworzyły nowe przestrzenie publiczne w wielu miejscach w całej Polsce. Ich autorzy mieli wcześniej szansę wziąć udział w szkoleniu z wystąpień publicznych, poznać się i jeszcze lepiej przygotować do prezentacji. Po krótkich prezentacjach plenarnych zaciekawieni uczestnicy Giełdy mieli szansę pogłębić wiedzę o projektach i spotkać z autorami podczas rozmów stolikowych. Pierwszy dzień zakończyła Nostalgia Party, impreza przebierana w klimacie lat 90. organizowana przez Instytucję Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, na której animatorzy w pięknych stylizacjach i kreacjach tańczyli przy hitach Spice Girls czy Destiny’s Child.
Początek drugiego dnia uczestnicy mogli rozpocząć jednym z dwóch spacerów: o katowickiej modernie lub katowickich muralach i street arcie. W tym samym czasie w przestrzeni ASP odbył się bardzo ciekawy panel dyskusyjny na temat sposobów i modeli działań animatorów, architektów, streetworkerów i artystów, które mają na celu zmianę konkretnej przestrzeni podwórka. Po przerwie uczestnicy mieli okazję spotkać się i skonsultować z 12 ekspertami: badaczami, praktykami, architektami, przedstawicielami biznesu, aktywistami, którzy w różny sposób działają i wpływają na przestrzeń publiczną. Po obiedzie odbyło się 9 równoległych warsztatów, w tym między innymi medialab, placemaking, tworzenie szablonów czy kreatywne pisanie. Dzień zakończył się podsumowaniem, na którym ogłosiliśmy również zwycięzców gry „UDOSTĘPNIAM KULTURĘ” promującej portal www.kulturadostepna.pl. W grze wzięło udział ponad 50 uczestników Giełdy, do wygrania były atrakcyjne pakiety. Gra sprawdzała m.in. jakimi animatorami są nasi uczestnicy i jak szybko zdalnie potrafią zaangażować wiele osób do skorzystania z polecanego przez nich portalu.
Tegoroczna Giełda odbywała się w niezwykłym miejscu - nowej siedzibie ASP przy ulicy Raciborskiej 50, które sprzyjało owocnej pracy i ciekawym nieformalnym rozmowom i spotkaniom. Pracownicy ASP byli również odpowiedzialni za fotorelację, którą można zobaczyć na profilu Platforma Kultury na Facebooku.
Organizatorem wydarzenia było Narodowe Centrum Kultury, współorganizatorem Instytucja Kultury Katowice - Miasto Ogrodów, partnerem merytorycznym Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach, a partnerem organizacyjnym Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Nagrody w Grze Udostęniam Kulturę wspierała firma zapraszamnarozmowe.pl.
Wszystkim pięknie dziękujemy za udział i już teraz zapraszamy do włączenia się w przyszłoroczne wydarzenie, co jest możliwe na trzy sposoby:
- Weź udział w otwartym głosowaniu na temat wydarzenia
- Zgłoś swój projekt w otwartym naborze
- Zarejestruj się jako uczestnik w otwartej rejestracji
Wystarczy śledzić portal www.platformakultury.nck.pl, gdzie publikujemy wszelkie informacje o Giełdzie.
Tam też w pierwszym kwartale przyszłego roku opublikujemy wydawnictwo pokonferencyjne w serii „Edukacja+Animacja”. Zapraszamy do lektury!
fot. Barbara Kubska
____________________________________
Ogólnopolska Giełda Projektów to coroczne wydarzenie Narodowego Centrum Kultury organizowane w ramach Platformy Kultury i skierowane do wszystkich aktywnych przedstawicieli sektora kultury. Głównym celem Giełdy jest umożliwienie wymiany doświadczeń animatorów kultury i lokalnych liderów na temat realizowanych projektów kulturalnych, aktywizujących społeczności lokalne w całej Polsce. Wydarzenie odbywa się zawsze pod hasłem przewodnim. Kluczowym punktem programu jest prezentacja dwudziestu dobrych praktyk wybranych przez niezależny zespół merytoryczny. Dzięki licznym warsztatom, debatom i rozmowom z ekspertami spotkanie ma również wymiar edukacyjny.