Settings and search
Wschód Kultury – Inne Brzmienia, Lublin 7 – 10 lipca 2022
Już w najbliższy czwartek, 7 lipca zapraszamy na drugą odsłonę Wschodu Kultury – festiwal Inne Brzmienia w Lublinie. To cztery dni wypełnione przede wszystkim dobrą muzyką w wykonaniu artystów wymykających się prostym podziałom gatunkowym, którzy stworzyli własny muzyczny styl, są oryginalni oraz gwarantują wysoką jakość wykonania. W tym roku spotykamy się w Lublinie w drugim tygodniu lipca podczas 15. edycji Innych Brzmień i po raz 9. pod egidą Wschodu Kultury.
Pakiet prasowy
- Wschód Kultury stanowi skuteczną i dobrze przyjmowaną przez mieszkańców miast partnerskich formę wzajemnego poznawania się i prezentacji kulturowej różnorodności Polski wschodniej. Razem z naszymi partnerami tworzymy przestrzeń inspiracji i wymiany doświadczeń, a kolejne edycje Wschodu Kultury potwierdzają, że współpraca kulturalna między największymi i najważniejszymi miastami Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia a naszymi bliższymi i dalszymi sąsiadami daje niezwykłe efekty – podkreśla prof. Rafał Wiśniewski, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury (NCK).
– To jeden z kluczowych festiwali w lubelskiej ofercie kulturalnej, który daje możliwość doświadczenia muzyki na unikalnym, światowym poziomie. Jak co roku organizatorzy zapewniają publiczności niesamowite wrażenia, dzięki oryginalnemu zestawowi wykonawców. Festiwal ma wierną i oddaną publiczność, która co roku czeka na ogłoszenie programu, a później tłumnie przychodzi na Błonia pod Zamkiem. Od początku istnienia Inne Brzmienia są nasycone bardzo ważną dla historii i teraźniejszości Lublina tradycją jagiellońską. Dziś, gdy Lublin jest ponownie miastem zróżnicowanym, wielonarodowym, z dużą liczbą zagranicznych studentów i ogromną obecnie społecznością ukraińską, ta tradycja jest bardzo żywa. Na nowo aktualne stało się postrzeganie Lublina jako bramy łączącej Wschód z Zachodem. Codziennie widzimy, że miasto jest domem dla ludzi różnego pochodzenia – europejskiego, azjatyckiego, afrykańskiego. Miejscem różnorodnych wrażliwości, kultur i tradycji nie tylko muzycznych, ale również w dziedzinie kina czy literatury. Cieszę się, że jak co roku, jesteśmy z Rzeszowem i Białymstokiem partnerem Narodowego Centrum Kultury w tworzeniu tego unikatowego wydarzenia kulturalnego, będącego ważnym elementem międzynarodowej wspólnoty – mówi dr Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Tegoroczny program festiwalu będzie bardzo różnorodny. Będziemy poruszać się w szerokim spektrum brzmieniowym, rozpiętym pomiędzy mocnym gitarowym uderzeniem a subtelną elektroniką, począwszy od metalu industrialnego aż po melodyjne piosenki, czy ambientowe utwory instrumentalne. Wśród artystów m.in.: ● Godflesh – brytyjska legenda industrial metalu oraz post metalu, uznawana – obok goszczącego w Lublinie w 2019 roku Ministry – za zespół kluczowy dla tych gatunków muzycznych. Mocne, bezkompromisowe, a jednocześnie hipnotyzujące brzmienie, wykorzystanie automatu perkusyjnego, wycieczki w stronę elektroniki i dubu – wszystko to sprawia, że jest to zespół jedyny w swoim rodzaju. ● Lean Left – punk-jazzowa supergrupa, którą tworzą dwaj gitarzyści kultowej formacji The EX – Terrie Hessels i Andy Moor, ikona i jeden z liderów światowej sceny freejazzowej Ken Vandermark na saksofonach oraz doskonały, wszechstronny Paal Nilssen-Love za perkusją. To punkowo-jazzowa fuzja doprawiona szczyptą noise’u, rock’n’rolla oraz nieskrępowanej improwizacji. ● Squarepusher – niekwestionowana gwiazda brytyjskiej sceny elektronicznej i artysta związany z legendarną wytwórnią Warp Records. W swojej twórczości porusza się pomiędzy takimi gatunkami jak drum’n’bass, IDM, jazz czy muzyka elektroakustyczna, które zyskują unikatowe brzmienie dzięki bardzo złożonemu programowaniu perkusji czy żywym partiom instrumentalnym.
Każdego roku ważną częścią festiwalu jest prezentacja jednej wytwórni płytowej. W tym roku będzie to legendarna Dischord Records, założona w 1980 roku przez muzyków zespołu The Teen Idles (na czele z Ianem MacKaye’em i Jeffem Nelsonem). Sama wytwórnia to prawdziwa ikona sceny hardcore punk, zresztą podobnie jak każdy z reprezentujących ją w Lublinie zespołów: Scream, Soulside, Girls Against Boys oraz Escape-ism. Polskę podczas Innych Brzmień reprezentować będą grupy Pablopavo i Ludziki, Niemoc oraz Nanga. Nie zabraknie też artystów z Ukrainy i Białorusi, czy wschodzących gwiazd reprezentujących różne kraje i europejskie tradycje muzyczne.
W związku z partnerskim zaangażowaniem festiwalu Inne Brzmienia w działania sieci Keychange (pionierska międzynarodowa inicjatywa na rzecz równości płci w branży muzycznej) usłyszymy też trzy projekty muzyczne reprezentujące tegoroczny program rozwoju talentów, realizowany w ramach tej unikatowej platformy współpracy. Na Innych Brzmieniach wystąpią: NIMF, Bandit Bandit oraz Fågelle.
Inne Brzmienia to jednak nie tylko muzyka. Bogaty i wielowątkowy program festiwalu obfituje również w wydarzenia dla miłośników ambitnego kina, wystawy fotograficzne oraz wystawy ilustracji i plakatów, spotkania i dyskusje o literaturze, a także premiery wydawnicze (każdego roku w ramach Wschodniego Expressu wydajemy premierowe tytuły najlepszych wschodnich autorów, wprowadzając je tym samym na polski rynek). Nie zabraknie także programów edukacyjnych skierowanych do branży muzycznej oraz cyklu wydarzeń rodzinnych pn. Małe Inne Brzmienia.
Festiwal to nie tylko twórcze spotkania i artystyczny dialog z kulturą krajów naszego regionu, ale również kolejna demonstracja solidarności z naszymi sąsiadami z Ukrainy i uchodźcami, którzy w Polsce znaleźli bezpieczne schronienie przed wojną. W Lublinie poza wysmakowaną muzyką spod znaku alternatywy z najwyższej półki, w tym muzycznymi gośćmi z Ukrainy, zobaczymy dwie wystawy plakatów Klubu Ilustratorów Pictoric: „Support Ukraine PIC | Obraz wojny” oraz „Yellow&Blue”. W ramach Wschodniego Expressu nie zabraknie też ciekawych spotkań z literaturą, w tym premier książek ukraińskich autorów, przełożonych na język polski i wydanych w naszym kraju, np. Łesia Beleja „Lustrzany sześcian", czy Wano Krugera „Ostatni pocałunek Ilicza". W programie również spotkanie z Kateryną Babkiną oraz Mykołą Riabczukiem.
______________________________________________________________
Festiwal Wschód Kultury – unikalne w skali kraju cykliczne przedsięwzięcie - po raz kolejny w czerwcu, lipcu i sierpniu zaprasza na kilkadziesiąt bezpłatnych wydarzeń w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie. Koncerty, wystawy, spektakle, seanse filmowe, projekcje, warsztaty, spotkania teatralne i literackie, a wśród nich polskie premiery to efekt artystycznej współpracy polskich i zagranicznych artystów, przede wszystkim zza naszej wschodniej granicy i z terenów objętych Partnerstwem Wschodnim, ale nie tylko.
Wschód Kultury to interdyscyplinarny festiwal, który ma już stałe miejsce na mapie kulturalnej Polski. Łączy różne dziedziny twórczości artystycznej, style i gatunki. Festiwal organizuje Narodowe Centrum Kultury wspólnie z samorządami Rzeszowa, Lublina i Białegostoku w ramach współpracy kulturalnej miast Polski Wschodniej z niezależnymi twórcami z krajów Partnerstwa Wschodniego. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, twórczy dialog, wymiana doświadczeń i artystycznych doznań. Program festiwali opiera się przede wszystkim na inicjatywach lokalnych instytucji kultury i artystów, wymianie projektów między miastami, a także współpracy z artystami z krajów ościennych.
Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kolejna tegoroczna odsłona festiwalu:
Wschód Kultury - Inny Wymiar Białystok, 25 – 28 sierpnia 2022 r.