Settings and search
W hołdzie ofiarom sowieckiego ludobójstwa
W dniach 12-13 kwietnia w całej Polsce odbyła się akcja "Podziel się guzikiem" upamiętniająca Polaków zamordowanych przez Sowietów wiosną 1940 roku w ramach zaplanowanej bezwzględnej eksterminacji polskich elit. Narodowe Centrum Kultury warz z rekonstruktorami przeprowadziło akcję w Warszawie (tu razem z wolontariuszami z Muzeum Katyńskiego), Katowicach, Łodzi, Lublinie i w Gdyni - w centrach miast i na deptakach. W ramach akcji na ulicach miast rekonstruktorki w strojach z lat czterdziestych XX., rekonstruktorzy w mundurach z okresu II wojny światowej oraz wolontariusze wręczali przechodniom i turystom repliki guzika z polskiego munduru oficerskiego odnalezionego w lesie katyńskim.
W akcji udział wzięli:
- Warszawa: rekonstruktorki z GRH “Bluszcz”, rekonstruktorzy z GRH “Grenadiere” oraz wolontariusze Muzeum Katyńskiego
- Łódź: rekonstruktorki z GRH “Bluszcz”
- Gdynia: rekonstruktorki z GRH “Bluszcz”
- Lublin: rekonstruktorzy z GRH “Grenadiere” oraz “Wrzesień ‘39”
- Kielce rekonstruktorzy z GRH “Bellum”
- Katowice: rekonstruktorzy z GRH “73. Pułk Piechoty”
Akcja cieszyła się bardzo dużym powodzeniem. Wszystkie guziki zostały rozdane, a chętnych było znacznie więcej.
Równolegle odbyły się oddolne akcje lokalne w całej Polsce w ponad 100 różnych miejscach, do których wysłaliśmy guziki katyńskie. Ich organizatorzy publikują relacje w mediach społecznościowych. By je znaleźć na Facebooku wystarczy wpisać hasztag #guzikkatyński.
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej upamiętniający blisko 22 tysiące zamordowanych polskich obywateli – jeńców wojennych, więzionych w radzieckich obozach, zamordowanych przez Sowietów w ramach zaplanowanej bezwzględnej akcji eksterminacji polskich elit. Byli to m.in. oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy i uczeni, a także artyści.