Settings and search
85. rocznica Zbrodni Katyńskiej 1940-2025
13 kwietnia będziemy obchodzić Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej upamiętniający blisko 22 tysiące zamordowanych polskich obywateli - jeńców wojennych, więzionych w radzieckich obozach, zamordowanych przez Sowietów w ramach zaplanowanej bezwzględnej akcji eksterminacji polskich elit. Byli to m.in. oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy i uczeni, a także artyści.
W tym roku po raz kolejny wspólnie z Muzeum Katyńskim realizujemy akcję społeczną „Podziel się guzikiem”
W marcu i kwietniu do osób i organizacji z całej Polski, które się do nas zgłosiły, wysyłaliśmy przypinki - guziki katyńskie. Udział w akcji polega na:
- przeprowadzeniu lokalnej akcji „Podziel się guzikiem” 13 kwietnia rozdając guziki w swojej miejscowości - w przestrzeni publicznej lub np. w szkole - czy to w ramach oficjalnych obchodów, czy też oddolnej inicjatywy;
- umieszczeniu relacji z akcji jako publicznego postu na Facebooku lub Instagramie oznaczając Narodowe Centrum Kultury, Muzeum Katyńskie i hasztag #guzikkatyński. Można również umieścić po prostu swoje zdjęcie z guzikiem.
W tym roku, z okazji przypadającej 85. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej NCK podjęło również współpracę z Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. W ramach współpracy do każdego egzemplarza biuletynu „Kombatant” wysyłanego do osób w całym kraju, została dołączona przypinka - guzik katyński. W czasopiśmie zastał również umieszczony tekst o akcji społecznej NCK „Pamiętam. Katyń 1940”.
Przeczytaj biuletyn "Kombatant"
W Warszawie zapraszamy na obchody na terenie Muzeum Katyńskiego.
W niedzielę, 13 kwietnia w Muzeum Katyńskim odbędą się centralne obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Program obchodów:
10.00 - Msza Święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej i ich Rodzin (ul. Długa 13/15, Warszawa).
12.00 - Uroczyste obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, połączone z modlitwą wspólną, Apelem Pamięci, oficjalnymi wystąpieniami, ceremonią składania wieńców w Epitafium Katyńskim, otwarciem wystawy czasowej „Świadectwa zbrodni" oraz projekcją filmu „Obraz ojca" (Muzeum Katyńskie, ul. Jana Jeziorańskiego 4, Warszawa).
Guzik katyński
Dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń Narodowe Centrum Kultury od 2007 roku prowadzi kampanię społeczno-edukacyjną, której symbolem jest replika guzika z polskiego munduru oficerskiego odnalezionego w lesie katyńskim. Guzik katyński w ciągu tych lat stał się rozpoznawalnym znakiem pamięci o Katyniu i o zbrodniach komunizmu. Można powiedzieć, że stał się jednym z symboli polskiej pamięci.