Settings and search
O projekcie
Kampania społeczno-edukacyjna „Pamiętam. Katyń 1940” jest ukierunkowana nie tylko przekazanie prawdy historycznej, ale także pobudzenie do refleksji nad kształtem współczesnego patriotyzmu.
Działania podejmowane przez Narodowe Centrum Kultury wykraczają poza obszar medialny. Obok akcji billboardowej, spotów telewizyjnych i radiowych, wspieramy i realizujemy projekty z partnerami lokalnymi.
Symbolem kampanii jest replika guzika z polskiego munduru oficerskiego, odnalezionego w lesie katyńskim. Zainspirowani słowami Zbigniewa Herberta z wiersza Guziki wierzymy, że będzie on znakiem pamięci i identyfikacji z bohaterami Katynia.
Katyń - symbol zbrodni ludobójstwa popełnionej na ponad 22 000 Polaków, w tym ponad 15 000 jeńców wojennych.Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego, policjanci i oficerowie rezerwy: urzędnicy, lekarze, profesorowie, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, duchowni, literaci, kupcy, działacze społeczni...Zostali potajemnie zamordowani wiosną 1940 roku na rozkaz najwyższych władz sowieckich. Ich groby odkryto w Katyniu, Charkowie i Miednoje. prawda o tych wydarzeniach była zakazana do 1989 roku.
Więcej na www.pamietamkatyn1940.pl