Settings and search
Rozdajemy Guziki Katyńskie
Wszystkich zainteresowanych historią oraz upamiętnieniem Zbrodni Katyńskiej Narodowe Centrum Kultury zaprasza do włączenia się do akcji „Podziel się Guzikiem”, której zwieńczeniem będzie rozdawanie na ulicach oraz w innych miejscach publicznych w dniach 12 – 13 kwietnia Guzików przypominających o sowieckim ludobójstwie. Replika guzika z polskiego munduru oficerskiego odnalezionego w lesie katyńskim jest symbolem kampanii społeczno-edukacyjnej, prowadzonej przez NCK od 2007 roku. Guziki nieodpłatnie przekazujemy osobom i organizacjom, które podejmują oddolne inicjatywy w obszarze edukacji historycznej i kultywowania pamięci. Tegoroczną akcję społeczną “Podziel się Guzikiem!” organizujemy wspólnie z Muzeum Katyńskim.
Podziel się Guzikiem!
Do włączenia się do akcji społecznej zapraszamy osoby z całej Polski. Wystarczy:
- napisać do nas wiadomość na profilu FB Katyń. Guzik mnie obchodzi, a my wyślemy przypinki.
- Z okazji Dnia Pamięci 13 kwietnia samodzielnie przeprowadzić lokalną akcję „Podziel się Guzikiem” rozdając Guziki w swojej miejscowości – w przestrzeni publicznej lub np. w szkole – w ramach oficjalnych obchodów lub oddolnej inicjatywy.
- Relację z akcji umieścić jako publiczny post na FB lub IG oznaczając Narodowe Centrum Kultury, Muzeum Katyńskie i dodając hasztag #GuzikKatyński. W akcję możne włączyć się również indywidualnie umieszczając swoje zdjęcie z Guzikiem i odpowiednio oznaczając.
Zwieńczeniem akcji będzie rozdawanie Guzików Katyńskich 12-13 kwietnia w całej Polsce – poprzez osoby, które odbiorą od nas Guziki i przeprowadzą akcję w swoich miejscowościach. W ramach działań NCK w Warszawie oraz innych miastach akcję będą prowadzili rekonstruktorzy z grup rekonstrukcji historycznej w strojach z lat międzywojennych i II wojny światowej. W Warszawie wspomogą ich wolontariusze z Muzeum Katyńskiego.
13 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej upamiętniający blisko 22 tysiące zamordowanych polskich obywateli – jeńców wojennych, więzionych w radzieckich obozach, zamordowanych przez Sowietów w ramach zaplanowanej bezwzględnej akcji eksterminacji polskich elit. Byli to m.in. oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy i uczeni, a także artyści.