Settings and search
22 czerwca Kultura Dostępna wraca do kin!
Narodowe Centrum Kultury wraz z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej i siecią kin Helios zapraszają na pokazy polskich filmów w całym kraju! Wakacyjne, czwartkowe seanse (zawsze o 18:00) w 54 kinach Helios to okazja do zobaczenia na dużym ekranie, w najwyższej kinowej jakości najciekawszych, nagradzanych i docenianych przez krytyków tytułów sezonu 2022 / 2023. Dzięki programowi Kultura Dostępna Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kinomani w całej Polsce mogą zapoznać się ze współczesną polską sztuką filmową korzystając z niezwykle atrakcyjnej ceny biletu 12,90 zł. Na pierwszy seans zapraszamy już 22 czerwca.
Do końca sierpnia w ramach programu Kultura dostępna w kinach zaprezentowany zostanie przegląd najnowszej rodzimej produkcji filmowej: kino historyczne, autorskie, biograficzne, ale też propozycje komediowe czy dokumentalne. Na początku każdego z dziesięciu seansu, widzów powita na ekranie uznany krytyk Łukasz Maciejewski, który w specjalnej wideo-recenzji odsłoni kulisy prezentowanego filmu.
Cykl zainauguruje pokaz nominowanego do Oscara obrazu Jerzego Skolimowskiego pt. „IO” - z pięknymi zdjęciami Michała Dymka i muzyką Pawła Mykietyna. „IO” jest wywrotowy w formie, czuły w treści. To odyseja. Lekcja czułości udzielana przez niepozornego osiołka, który przechodzi z rąk do rąk, od ludzi słabych do złych, od złych do dobrych. Smutna refleksja o współczesnym świecie i poruszająca sumienia opowieść o nas samych. Wielkie poetyckie kino mistrza Skolimowskiego jury festiwalu w Cannes w 2022 r. wyróżniło Nagrodą Specjalną.
Następną propozycją będzie opowiedziana w hollywoodzkim stylu barwna historia z czasów II wojny światowej – trzymająca w napięciu, pełna emocji, humoru, doprawiona erotyzmem. Mowa o obsypanym nagrodami „Filipie” w reżyserii Michała Kwiecińskiego, na podstawie prozy Leopolda Tyrmanda, z zapadającą w pamięć rolą Eryka Kulma jr.
Losy legendarnego okrętu podwodnego ORP „Orzeł” i jego załogi to kanwa filmowej opowieści Jacka Bławuta, reżysera i autora scenariusza obrazu „Orzeł. Ostatni Patrol”, która wzbogaci repertuar letniej edycji Kultury dostępnej na początku lipca.
Oglądając „Brigitte Bardot cudowna”, wspólnie z reżyserem Lechem Majewskim i jego nastoletnim bohaterem, widzowie zmierzą się z wyzwaniami PRL-owskiej codzienności, od której ucieczką staje się magiczny świat filmu i popkultury.
Serca wrażliwych miłośników kina z pewnością podbije niezwykłe filmowe wspomnienie Anny Przybylskiej. Pełnometrażowy dokument „Ania” prezentuje rozmowy oraz niepublikowane dotąd materiały z prywatnych archiwów rodziny i znajomych aktorki – kochanej i opłakiwanej przez widzów w całej Polsce.
„Silent Twins” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej – międzynarodowa produkcja nagrodzona w ubiegłym roku Złotymi Lwami na PFFF w Gdyni - rozpocznie sierpniowe pokazy Kultury Dostępnej w kinach. Reżyserka przenosi nas do Wielkiej Brytanii, prezentując prawdziwą historię czarnoskórych bliźniaczek, które w dzieciństwie umilkły dla świata zewnętrznego. Z czasem ich relacja przerodziła się w toksyczny związek – niebezpieczny dla nich oraz otoczenia. Kreując na ekranie wewnętrzny świat wyobraźni bohaterek, reżyserka wykorzystuje animację, czerpie z estetyki starych reklam, kolorowych magazynów czy mydlanych oper, sięga po thriller, zmysłowy musical, dramat.
W letnim repertuarze nie mogło zabraknąć dobrego kina sensacyjnego. W filmie “Święty” wracamy do czasów polskiej “komuny”, by wspólnie z bohaterem kreowanym przez Mateusza Kościukiewicza rozwiązać kryminalną zagadkę autentycznej, brawurowej kradzieży w 1986 r. figury świętego Wojciecha z Katedry Gnieźnieńskiej.
Witkacy, Tadeusz Boy-Żeleński, Bronisław Malinowski i Joseph Conrad to tytułowi „Niezbezpieczni dżentelmeni” – bohaterowie debiutanckiej fabuły Macieja Kawalskiego, którą obejrzymy w połowie sierpnia. W legendarne postaci polskiej kultury wcielili się znakomici aktorzy, m.in.: Marcin Dorociński, Tomasz Kot, Wojciech Mecwaldowski oraz Andrzej Seweryn. Produkcja została wyróżniona przez publiczność Warszawskiego Festiwalu Filmowego.
Przedostatni tytuł w repertuarze tegorocznej letniej edycji Kultury dostępnej w kinach to „Śubuk” w reżyserii Jacka Lusińskiego. To nastęna fabuła inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Przedstawia zmagania matki autystycznego chłopca (w tej roli Małgorzata Gorol), której wieloletni upór i walka z biurokracją oraz ludzką bezdusznością o podmiotowe traktowanie syna, doprowadziła do istotnych zmian w polskim systemie edukacji.
Na zakończenie wakacji w kinach sieci Helios podwójną dawkę emocji i wzruszeń zapewni „Johnny” - jedna z najchętniej oglądanych polskich produkcji ostatnich lat, z kolejną świetną rolą Dawida Ogrodnika. Oparty na biografiii księdza Jana Kaczkowskiego, chwytający za serce film opowiada o miłości do świata i drugiego człowieka oraz o tym, że każdy zasługuje na drugą szansę. Gdy jeden z bohaterów – Patryk dostaje ją od księdza, nie podejrzewa nawet, jak odmieni to jego życie…