Settings and search
„Muzea Narodowe za złotówkę” elementem programu KULTURA DOSTĘPNA
Warszawa, Kraków, Gdańsk, Szczecin, Wrocław, Kielce, Poznań - to miasta, w których uczniowie i studenci do 26. roku życia mogą zwiedzać muzea narodowe za złotówkę. Do rozpoczynającego się 1 lutego br. programu przyłączyły się też inne instytucje. Ich oferta stanowi element realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektu KULTURA DOSTĘPNA.
Muzea zapraszają!
Nauka historii oraz kontakt ze sztuką będą łatwiejsze, nie tylko w Noc Muzeów. Od 1 lutego br. w muzeach narodowych bilety dla dzieci i uczącej się młodzieży kosztują symboliczną złotówkę. Na zwiedzanie wystaw stałych zapraszają:
- Muzeum Narodowe w Warszawie
- Muzeum Narodowe w Krakowie
- Muzeum Narodowe w Szczecinie
- Muzeum Narodowe we Wrocławiu (z wyłączeniem Panoramy Racławickiej)
- Muzeum Narodowe w Kielcach
- Muzeum Narodowe w Gdańsku
- Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku (Spichlerze na Ołowiance, Żuraw, Muzeum Zalewu Wiślanego)
- Muzeum Narodowe w Poznaniu
Wejściówki za 1 zł. dla dzieci oraz studentów do 26. roku życia proponują również: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie i Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.
Coraz szersza oferta
Oferta tańszego dostępu do wydarzeń artystycznych, muzeów i wybranych teatrów jest systematycznie rozszerzana. Obok zainaugurowanych 1 lutego br. „Muzeów Narodowych za złotówkę”, do prowadzonych od kilku lat działań należą:
- „Darmowy Listopad” - 4 rezydencje królewskie: Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Zamek Królewski w Warszawie są dostępne bezpłatnie przez cały miesiąc, towarzyszą temu lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży
- „Muzeum za złotówkę” - kilkadziesiąt instytucji w całej Polsce oferuje bilety wstępu do placówek dla dzieci do lat 16. za symboliczną złotówkę. (www.mkidn.gov.pl/muzeumzazlotowke)
Kolejne elementy programu będą wprowadzane w trakcie 2015 r. Będą to m.in. darmowe wejścia do wybranych muzeów sztuki współczesnej, dodatkowe lekcje muzealne, transmisje spektakli teatralnych czy tańsze bilety do kina i na koncerty. Informacje o zniżkach lub bezpłatnych wejściówkach będzie można znaleźć na stronie internetowej kulturadostepna.pl, której uruchomienie planowane jest przed wakacjami.
KULTURA DOSTĘPNA
Likwidowanie barier w dostępie do kultury jest jednym z priorytetowych działań Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W związku z tym, z inicjatywy minister Małgorzaty Omilanowskiej, resort wdraża program KULTURA DOSTĘPNA. To systemowe rozwiązanie, które ma służyć niwelowaniu barier kompetencyjnych i finansowych, szczególnie dla grup z różnych względów (problemy zdrowotne, niskie dochody, wiek, miejsce zamieszkania) narażonych na wykluczenie.
Źródło: www.mkidn.gov.pl