Settings and search
Premiera na Dziedzińcu Kultury! Maja Laura Septet: 18.08
Na przedostatnim koncercie „dziedzińcowym” usłyszymy formację Mai Laury Jaryczewskiej z premierowym wykonaniem oryginalnego projektu muzycznego Monk, My Dear, nawiązującego do twórczości jednego z najwybitniejszych pianistów i kompozytorów jazzowych, Theloniousa Monka. Wstęp wolny.
Najważniejsza w przedsięwzięciu polskich muzyków jest harmonia i emocje, a sam koncept bliższy jest muzyce współczesnej niż jazzowi w klasycznym wydaniu. Maja Laura - młoda utalentowana pianistka, kompozytorka, wokalistka i producentka zaprosiła do projektu siedmiu muzyków: Krzysztofa Hadrycha (gitara), Łukasza Korybalskiego (trąbka), Jakuba Klemensiewicza (saksofon barytonowy), Krzysztofa Kuśmierka (saksofon tenorowy), Kamilę Drabek (kontrabas), Teo Oltera (perkusja) oraz gościnnie Dominika Strycharskiego (flety, elektronika). Maja Laura zaśpiewa i zagra na fortepianie. W sierpniu, na koncercie w ramach cyklu Dziedziniec Kultury artyści premierowo zaprezentują muzyczny materiał inspirowany twórczością giganta jazzu, a przed końcem 2023 roku planowane jest wydanie albumu Monk, My Dear.
Usłyszymy aranżacje utworów jednego z najciekawszych jazzmanów wszechczasów, uznawanego dziś za wielką postać w historii jazzu, wymienianego obok takich sław jak Miles Davis czy John Coltrane. Thelonious Monk (1917-1982) był niepowtarzalnym amerykańskim improwizatorem i jednym z kreatorów nowoczesnego jazzu, którego działalność do dzisiaj jest inspiracją dla kolejnych pokoleń twórców szukających własnej ścieżki. Chociaż postrzegany jest jako inicjator bebop’u (stylu jazzowego z początku lat ’40 XX. wieku, charakteryzującego się dużą swobodą interpretacyjną i improwizacją), jego styl grania nie był ściśle z tą formą związany. Twórczość Monka została szerzej odkryta i doceniona przez publiczność dopiero po jego śmierci. Pozostawił po sobie bogatą dyskografię, w 1993 r. przyznano mu pośmiertnie nagrodę Grammy za życiowe osiągnięcia muzyczne, a w roku 2006 przyznano mu również Nagrodę Pullitzera za wyróżniające się i innowacyjne kompozycje muzyczne, które miały znaczący i trwały wpływ na rozwój jazzu.
Thelonious Monk jest moją muzyczną obsesją. Mało która twórczość trafia do mnie równie głęboko, w równie poruszający sposób. Po prostu czuję i kocham tę muzykę w sposób totalny – Maja Laura
Maja Laura Jaryczewska (ur. 1999) gra na fortepianie od 5 roku życia, jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku - studiowała m.in. u Włodzimierza Nahornego, Sławka Jaskułke i Pawła Mykietyna (kompozycja). Od czasów licealnych działa również w obszarze muzyki rockowej i alternatywnej. W ostatnich latach była członkinią zespołu Ścianka (jednego z ważniejszych w historii polskiej alternatywy). Prowadzi własne studio produkcji muzycznej Stalowa Studio oraz wydawnictwo fonograficzne Maja Laura Records. Zaangażowana jest także w działalność dobroczynną – od niedawna prezeska Fundacji Efektywny Altruizm, będącej częścią międzynarodowego ruchu społecznego Effective Altruism. W 2022 roku wydała pierwszą płytę Bardo, wysoko ocenioną przez krytyków.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.