Settings and search
Dominik Strycharski na Dziedzińcu Kultury 9.08
9 sierpnia na scenie Dziedzińca wystąpi Dominik Strycharski z projektem „Korzyński Ultimate”. Koncert nawiązuje do twórczości Andrzeja Korzyńskiego – pianisty, aranżera i jednego z najbardziej wszechstronnych kompozytorów, którego muzyka inspiruje do dziś, a jego ponadczasowe piosenki, jak np. „Żółte Kalendarze”, „Meluzyna” czy muzyka do filmów – np. „Panna Nikt”, „Akademia Pana Kleksa” stanowią szerokie pole interpretacji muzycznych. Podczas koncertu Strycharskiemu towarzyszyć będą: Joanna Halszka Sokołowska (śpiew, elektronika), Maja Laura Jaryczewska (śpiew, syntezator, fortepian), Grzegorz Tarwid (syntezator, fortepian), Igor Wiśniewski (gitara, elektronika), Kamila Drabek (kontrabas, gitara basowa) i Jan Pieniążek (perkusja).
Hasłem przewodnim siódmej edycji Dziedzińca Kultury - „Bliżej” - nawiązujemy do twórczości Melchiora Wańkowicza, jednego z najwybitniejszych polskich reportażystów, a zarazem patrona roku 2024. Program tegorocznego cyklu to mozaika niezwykłych dźwiękowych reportaży prezentujących ważne tematy i problemy współczesnego świata. Jesteśmy bliżej tego, co dzieje się obecnie w polskiej muzyce i odkrywamy różnorodność i złożoność naszej współczesności. A na scenie – jak zawsze wyjątkowe muzyczne osobowości.
Dominik Strycharski – kompozytor, flecista, wokalista, improwizator, performer, nauczyciel i publicysta. Laureat Paszportów Polityki 2021. Gra i komponuje współczesną muzykę jazzową, elektroniczną, posthiphop, noise, a także różne odmiany muzyki improwizowanej. Intensywnie rozwija współczesny język fletu prostego, oraz ludzkiego głosu łączonego z elektroniką. Nagrał ponad 30 albumów w bardzo różnych składach. Jest twórcą jedynego na świecie dziennika dźwiękowego, którego kolekcja obejmuje dziś prawie 500 utworów. Jest założycielem zespołu Pulsarus, łączącego jazz z zaawansowaną elektroniką a także Core, Prophetic Fall, Myriad Duo. Był również współtwórcą wielu innych zespołów jazzowych i postrockowych. Współpracował a takimi artystami jak Mikołaj Trzaska, Agusti Fernandez, Rafał Mazur, Noel Leandre Nuria Andora, Wojciech Waglewski, Adam Pierończyk, Jan Peszek czy Barbara Drążkowska. Skomponował różnorodną stylistycznie muzykę do przeszło 90 spektakli i projektów wielu znanych twórców scenicznych. Współpracuje na stałe z Teatrem Akt występując regularnie w Polsce i za granicą ze spektaklami „Ikar”, „Poza Czasem”, „Planeta Róż” i „Fantomy”. Kompozytor filmowy, twórca muzyki do takich filmów jak "Symfonia Fabryki Ursus", "Chcesz Pokoju Szykuj się Do Wojny" czy "Jeszcze Zdążę".
W kolejnych tygodniach na scenie Dziedzińca wystąpią:
16.08.2024 Rasm Almashan
23.08.2024 Kuba Więcek
29.08.2024 Polskie Znaki
30.08.2024 Masecki Trio
Wstęp na koncerty jest bezpłatny, jednak liczba miejsc ograniczona. Osoby, które nie mogą być na dziedzińcowej scenie z nami, zapraszamy na retransmisję koncertu w radiowej Trójce.
Współorganizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury
Patronat honorowy: Prezydent miasta stołecznego Warszawy
Partner: Kinoteka
Patron medialny: Trójka Polskie Radio
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego