Settings and search
Dziedziniec Kultury 2024
„…Bliżej” to hasło przewodnie tegorocznej edycji Dziedzińca Kultury - cyklu wakacyjnych bezpłatnych spotkań z kulturą, organizowanych po raz siódmy przez Narodowe Centrum Kultury. Podczas dziesięciu letnich koncertów na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w godz. 20.00 – 21.30) będziemy bliżej tego, co dzieje się obecnie w polskiej muzyce. Inspiracją dla tegorocznej odsłony Dziedzińca będzie twórczość znakomitego dziennikarza i wybitnego prozaika Melchiora Wańkowicza, patrona roku 2024. Wańkowicz, jeden z najwybitniejszych reportażystów w historii literatury polskiej, w intrygujący sposób opowiadał o przeszłości, świecie mu współczesnym, ludziach, miejscach i wydarzeniach. W nawiązaniu do 50. rocznicy śmierci pisarza Dziedziniec zamieni się w nieformalne studio reportażu - tropiąc muzyczne ścieżki będziemy odkrywać różnorodność i złożoność naszej współczesności. Program tegorocznego cyklu będzie mozaiką niezwykłych dźwiękowych reportaży prezentujących ważne tematy i problemy współczesnego świata. A na scenie – jak zawsze wyjątkowe muzyczne osobowości. Wstęp wolny.
Tegoroczną edycję Dziedzińca Kultury rozpoczniemy 5 lipca koncertem L.U.C.-a i jego orkiestry Rebel Babel Ensemble – muzycy wejdą z widzami w niecodzienny „dialog”. W kolejny piątkowy wieczór O.S.T.R przeniesie nas w hiphopowe rytmy wielkomiejskich ulic, a podczas następnego koncertu Łona/Konieczny/Krupa zabiorą nas do świata poznańskich i szczecińskich taksówkarzy. Z końcem lipca Anita Lipnicka m.in. przypomni nam Polskę lat 90. ubiegłego wieku. W sierpniu pozostaniemy w klimacie wspomnień. Drugi miesiąc wakacji rozpocznie Artur Dutkiewicz Quartet z projektem poświęconym wybitnemu polskiemu saksofoniście Tomaszowi Szukalskiemu. 9 sierpnia Dominik Strycharski zaprezentuje projekt „Korzyński Ultimate” nawiązujący do twórczości uznanego kompozytora, aranżera i pianisty – Andrzeja Korzyńskiego. Nie zabraknie również muzycznego reportażu z podróży, w którą podczas kolejnego koncertu zabierze nas Rasm Almashan - wokalistka pochodzenia polsko-jemeńskiego. Jeszcze dalej - na nieznaną planetę Versus wybierzemy się 23 sierpnia z Kubą Więckiem i jego najnowszym projektem Hoshii.
Zainspirowani twórczością Melchiora Wańkowicza i jego podróżami po Warmii i Mazurach, które opisał w jednym ze swoich największych dzieł pt. „Na tropach Smętka” - 29 sierpnia, wyjątkowo w czwartek, zapraszamy na specjalny koncert przybliżający bogactwo tradycji i wierzeń ludowych południowo-wschodniej Polski. Na muzyczne wędrówki zabiorą nas twórcy projektu „Polskie Znaki”: Radek Łukaszewicz, Janusz Zdunek i Jarek Ważny. Efektem ich spotkań z ludowymi kantorami, śpiewakami i śpiewaczkami z Zamojszczyzny, Lubelszczyzny i Podkarpacia jest album „Rzeczy ostatnie”, który we współczesnych kompozycjach przywołuje nagrane w terenie rozmowy, melodie ludowe, teksty i pieśni regionu.
Dziedziniec Kultury zakończymy 30 sierpnia muzyczną wyprawą w odległe rejony Ameryki Łacińskiej. Marcin Masecki, jeden z najbardziej wszechstronnych muzyków w Polsce, zaprezentuje utwory ze swojej najnowszej płyty „Boleros y mas”.
Dziedziniec kultury to cykl letnich koncertów organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury od 2018 roku na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas poprzednich edycji na scenie Dziedzińca gościły gwiazdy polskiej muzyki elektronicznej, pop i jazzu, w tym m.in.: Józef Skrzek, Renata Przemyk, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Wojciech Karolak, Krzysztof Cugowski, Natalia Kukulska, Stanisław Soyka, Leszek Możdżer, Wojtek Mazolewski, Igor Herbut, Atom String Quartet, Osjan, Sławek Jaskułke, New Bone, Skalpel, Błoto, Ania Rusowicz, Ifi Ude, Hatti Vatti, T/Aboret, Gooral i Stanisław Leszczyński, Marcin Masecki i Paweł Janas, Marcin Wyrostek, Kapela ze wsi Warszawa, Lombard, Hania Rani & Dobrawa Czocher, Mery Spolsky, Milo Ensemble, Kalina, Rysy, BOKKA. W ubiegłym roku zaproszenie do udziału w Dziedzińcu przyjęli: Ania Dąbrowska, Mela Koteluk, Marta Zalewska, Jakub Żytecki, Karaś/Rogucki, Muniek i Przyjaciele, Maja Laura Septet, Nanook of the North, Michał Jan & Immortal Onion. W 2022 roku – roku zbrojnej inwazji Rosji na Ukrainę, na scenie Dziedzińca wystąpił ukraiński zespół Probass & Hardi, grający muzykę elektroniczną z wpływami etno. Ich koncert był wyrazem naszej solidarności z narodem ukraińskim.
Szczegółowy Program:
05.07.2024 L.U.C.&Rebel Babel
12.07.2024 O.S.T.R.
19.07.2024 Łona/Konieczny/Krupa
26.07.2024 Anita Lipnicka
02.08.2024 Artur Dutkiewicz Quartet
09.08.2024 Dominik Strycharski Septet
16.08.2024 Rasm Almashan
23.08.2024 Kuba Więcek
29.08.2024 Polskie Znaki
30.08.2024 Masecki Trio
Miejsce: dziedziniec przed siedzibą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa
Czas trwania: każdy piątek od 5 lipca do 30 sierpnia 2024 r. | godz. 20.00 -21.30 | wejście publiczności od godz. 19.30
Kierownik artystyczny: Marcin Kuropatwa
Organizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury
Uwaga! Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, osoby spóźnione muszą liczyć się z możliwością, że nie będą mogły uczestniczyć w Wydarzeniu. Uczestnicy proszeni są o punktualne przybycie w godz. 19.30 – 19.50.
Wszystkie koncerty Dziedzińca będą retransmitowane na antenie radiowej Trójki.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Współorganizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury
Patronat honorowy: Prezydent miasta stołecznego Warszawy
Partner: Kinoteka
Patron medialny: Trójka Polskie Radio