Settings and search
[WYSTAWA] Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia
„Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia” to jubileuszowa wystawa plenerowa Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przed Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury.
Jubileusz Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyły
Rok 2018 to czas przesycony rocznicami. Wspominamy przede wszystkim odzyskanie niepodległości i stulecie podstawowych dla funkcjonowania państwa instytucji. Nie chcieliśmy, by w gąszczu oficjalnych obchodów zapomniane zostały dwa jakże ważne jubileusze – 70 lat od objęcia prymasostwa przez dotychczasowego biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego i 40 lat od wyboru na papieża Karola Wojtyły, kardynała z „dalekiego kraju”. Dokładnie w rocznicę pamiętnego „Habemus papam!” z 1978 roku w warszawskiej Kordegardzie nastąpi uroczyste otwarcie wystawy upamiętniającej życie i myśl tych dwóch postaci polskiego Kościoła.
PRZECZYTAJ: 40 lat temu Karol Wojtyła został wybrany na papieża →
O wystawie
Nie jest to wystawa biograficzna. Kluczem do jej zrozumienia jest katalog podstawowych wartości, porządkujących nasze życie i życie odrodzonej 100 lat temu Rzeczypospolitej. Hasła wybrane przez autorki tworzą pewien otwarty wciąż katalog pojęć będących filarami życia każdego z nas. Przywołane tu wartości pojawią się w myślach wszystkich, którzy świadomie chcą przeżywać swoje istnienie. Nad każdym z nich trzeba się wcześniej czy później pochylić, każdemu poświęcić chwilę. To filary, na których opiera się ludzka "gramatyka życia". To podstawa funkcjonowania nie tylko jednostek, ale i społeczności ludzkich – rodzin, wspólnot, narodów.
Zobacz fotorelację z otwarcia wystawy →
O autorkach
Autorki zagłębiły się w teksty pozostawione przez naszych bohaterów – często teksty trudne, wymagające, hermetyczne – żeby wyłuskać z nich esencję. Starały się wydobyć z nich cytaty, które jak w soczewce pokazują podejście naszych dwóch mistrzów do podstawowych dla nas wszystkich pojęć. Szukały nie tylko definicji, ale i gradacji ich wagi, kontekstów filozoficznych, moralnych, ale też historycznych. Szukały wreszcie wskazówek i przestróg, jakie kard. Wyszyński i Jan Paweł II pozostawili Polakom na czas wytyczania naszej dalszej historii już bez ich bezpośredniej pomocy. Wystawę skomponowano ze zdjęć archiwalnych i cytatów, których zestawienie daje widzowi przestrzeń do refleksji i zachęca do indywidualnego uzupełniania katalogu wartości.
Paczki edukacyjne dla szkół
Wystawa będzie rozsyłana także do szkół, centrów kultury oraz innych instytucji edukacyjnych w ramach kolejnej akcji Edukacyjna Paczka Historyczna. Aby otrzymać jedną z 250 przygotowanych paczek prosimy wypełnić formularz.
Organizatorzy:
Instytut Pamięci Narodowej
Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego
Narodowe Centrum Kultury
Autorki wystawy:
Anna Brojer i Aleksandra Kaiper-Miszułowicz z Biura Edukacji Narodowej IPN