Settings and search
Wystawa 1+1+1 Blejzyk/ Habiera/ Syruć
Od 8 kwietnia do 15 czerwca zapraszamy do Kordegardy, galerii NCK na wystawę prac Przemysława Blejzyka, Łukasza Habiery oraz Krzysztofa Syrucia - artystów, którzy przekraczają tradycyjne granice sztuki, poszukując własnego języka wyrazu, wykorzystując nowoczesne środki i czerpiąc inspiracje z globalnej kultury cyfrowej. W przestrzeni galerii każdy z nich pokaże jeden obraz, specjalnie przygotowany na tę ekspozycję oraz jedną pracę wideo. Wybór artystów nie jest przypadkowy – ich twórczość łączy tradycję z nowoczesnością, ukazując, jak współczesna sztuka może ewoluować w dobie technologii i cyfrowego świata. Wernisaż wystawy odbędzie sie 8 kwietnia, o godz. 18:00.
Przemysław Blejzyk, Łukasz Habiera i Krzysztof Syruć to artyści poszukujący własnej drogi w malarstwie, inspirowani dokonaniami polskich kolorystów i mistrzów pejzażu. Eksperymentują z kolorem, przetwarzając bodźce wizualne i obrazy, a w swoich pracach poszukują relacji między malarstwem a matematyką.
Twórcy, których artystyczne dojrzewanie przypadło na lata 80. i 90. XX wieku – czas intensywnego rozwoju kultury cyfrowej – redefiniują język sztuki wizualnej. Pejzaż pozostaje dla nich kluczowym punktem odniesienia, a praktyka pracy w plenerze staje się narzędziem analizy i przekształcania struktur malarskich.
Grupa 1+1+1 odwraca wektor korzystania z technologii cyfrowych. Ich twórczość to dialog między naturą a technologią, w którym nie ma rywalizacji, lecz współistnienie i wymiana. Kolor pełni funkcję nośnika narracji – zarówno o tym, co widzialne, jak i o tym, co dopiero ma się objawić. Elementy charakterystyczne dla cyfrowego świata, takie jak piksel, glitch czy banding, stają się narzędziami malarskiej ekspresji.
Artyści łączą intuicję, ideę, strukturę, gest malarski i cyfrową logikę, tworząc nowy sposób doświadczania rzeczywistości – w jej nieoczywistym, wielowarstwowym języku.
Przemysław Blejzyk – artysta wizualny, absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Specjalizuje się w badaniu procesów formalnych w malarstwie, muralu oraz sztuce cyfrowej, prowadząc twórczy dialog z tradycją malarską. Jego prace łączą wpływy impresjonizmu i fowizmu z estetyką współczesnej nadmiarowości, tworząc unikalną syntezę historycznych i nowoczesnych środków wyrazu.
Zyskał uznanie jako twórca monumentalnych kompozycji ściennych, jednak w ostatnich latach jego praktyka artystyczna ewoluowała w stronę refleksji nad dziedzictwem malarstwa oraz relacji ze współczesną kulturą wizualną. Mieszka i pracuje w Gdyni.
Dorobek artysty obejmuje liczne wystawy indywidualne w Polsce i za granicą, w tym między innymi: SAINER. KOL∞R w Muzeum Narodowym w Gdańsku (2023), Kolorytm w Centre d’Art Contemporain Hangar 107 w Rouen, Francja (2022), a także wystawy w Lublinie (2019) oraz Paryżu (2017, 2013). Brał udział w prestiżowych wystawach zbiorowych, m.in. w Petit Palais – Fine Arts Museum of Paris (2024), Polyreality w Hive Center for Contemporary Art w Pekinie (2023), Retransmission_w Mirus Gallery w Denver (2022), Papers Please w Colab Gallery w Weil nad Renem (2020) oraz Homeless organizowanej przez Void Projects w Miami (2018).
Łukasz Habiera – polski artysta wizualny, jeden z pionierów nurtu graffuturism w sztuce współczesnej. Absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej, gdzie zdobył perspektywę pozwalającą mu na nowatorskie spojrzenie na przestrzeń i relacje barwne. W swojej twórczości bada zależności między kolorem w naturze a kolorem cyfrowym, poszukując wizualnej interpretacji błędów systemowych.
Brał udział w kluczowych wystawach definiujących nurt graffuturism: Rudimentary Perfection (2011, Glasgow) oraz Futurism 2.0 (2012, Londyn). W 2015 roku został zaproszony przez Takashi Murakamiego do zaprezentowania swoich prac na indywidualnej wystawie w Tokio, która stała się częścią Superflat Collection.
Twórczość artysty była prezentowana w renomowanych galeriach na całym świecie, m.in. w Los Angeles, Paryżu, San Francisco, Marrakeszu, Londynie, Turynie i Berlinie, zyskując uznanie w międzynarodowym środowisku artystycznym.
Krzysztof Syruć – absolwent Architektury Politechniki Gdańskiej, artysta wizualny, którego twórczość stanowi połączenie sztuki i matematyki. Jego prace to eksploracja abstrakcyjnych krajobrazów matematycznych, w których proces malarski przypomina rozwiązywanie równań opartych na intuicji i ścisłych zasadach plastyczno-matematycznych.
Dzieła artysty charakteryzuje się świetlistą przestrzenią, w której kolory organizowane są w dynamicznych, wielokierunkowych układach. Jego dorobek artystyczny to wynik wieloletniej podróży przez obszary sztuki i matematyki. Ewolucja stylu – od geometrycznych form graffiti po złożone układy barwne – świadczy o konsekwentnym dążeniu do harmonii między abstrakcją a matematycznym porządkiem.
Jego twórczość była prezentowana w renomowanych galeriach na całym świecie, m.in. w Denver i Colorado w USA, Gdańsku (Kolonia Artystów), Paryżu we Francji (Galerie Celal M13 ), Lublinie (Brain Damage Gallery ) czy Koszycach na Słowacji (galeria Pyecka). Brał również udział w wystawach zbiorowych w Treviso i Monopoli we Włoszech, Hamburgu (Muma Gallery), Denver (Knew Conscious Gallery), Paryżu (8e Avenue Pavilion ) czy Genewie (Post-graffiti and abstract show ) i Dortmundzie (44309//Gallery ).
Wystawa 1+1+1 Blejzyk/ Habiera/ Syruć
Gdzie: Kordegarda. Galeria NCK, Krakowskie Przedmieście 15, Warszawa
Czas trwania: 8.04 - 15.06.2025
Wernisaż: 8.04.2025, godz. 18:00
Kuratorka: Agnieszka Bebłowska Bednarkiewicz