Ustawienia i wyszukiwarka
FOLKJO! Fuzja tradycji z nowoczesnością. Konferencja i wystawa, Reda
Dlaczego kaszubszczyzna nie jest tak znana jak łowickie wycinanki? Czy istnieje szansa aby wzory kaszubskie wyszły poza mury muzealne?Czy młodzi Kaszubi i ludność napływowa osiedlająca się w Małym Trójmieście Kaszubskim odnajdują się w tutejszym folklorze?Jak można połączyć ludowość kaszubską ze współczesnym dizajnem?Jak reprezentuje się kaszubszczyzna w reklamie, modzie i muzyce?
KONFERENCJA FOLKJO!
16 czerwca 2012, godz. 12.00, ul. Łąkowa 59, Reda (k.Gdyni), liczba miejsc ograniczona
karty zgłoszeń do pobrania: http://kultura.manifo.com/folkjo
Konferencja „Folkjo! - Fuzja tradycji z nowoczesnością” będzie opierać się na rozważaniach, dotyczących wpływu dizajnu na uwspółcześnienie pojęcia folkloru i tego, w jaki sposób odejście od typowo ludowego postrzegania kaszubskiego wzornictwa może przyczynić się do zmiany wizerunku regionu, a także do zmian w jego polityce kulturalnej.
"Folkjo!" to wystąpienia prelegentów (ekspertów w dziedzinie folkloru, wzornictwa, marketingu), panel dyskusyjny, prezentacje multimedialne oraz wystawa. Główną ideą i energią działań w ramach konferencji jest ukazanie całego "cyklu" – począwszy od oryginalnego wzoru kaszubskiego, poprzez jego przetworzenie na współczesny język dizajnu, kończąc na samej strategii marketingowej i promocji folkloru w nowoczesnej adaptacji.
Po wystąpieniach prelegentów nastąpi krótka przerwa kawowa, następnie odbędzie się BarCamp (formuła BarCampu to „user - generated conference” – demokratyczne, oddolne „antyseminarium”, w którym nie ma podziału na ekspertów i biernych słuchaczy). Istotą BarCampu jest dzielenie się wiedzą, powszechna dostępność i otwartość. Każdy będzie mógł zadawać pytania każdemu, a chętni będą mogli wygłosić kilkuminutowe (maksymalnie 5 minut) refleksje, dotyczące tematów podjętych na spotkaniu (zapisy do tych wystąpień podczas samej konferencji).
Prelegenci:
Hubert Bilewicz (Instytut Historii Sztuki, Uniwersytet Gdański)
Wojciech Kłosowski (Instytut Badań Literackich PAN w Warszawie, Zarządzanie Kulturą)
Marta Flisykowska (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, środowiskowe studia doktoranckie nad lokalnością w designie)
Tomasz Fopke (animator kultury, poeta, kompozytor, dyrygent, Naczelnik Wydziału Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Wejherowie).
Daty wydarzeń:
16.6.2012