Ustawienia i wyszukiwarka
Folk it! Recycle it!
Warsztaty z recyklingu folkowego to kolejne spotkanie w ramach cyklu „Folk it!”.
Osoby uczestniczące w poprzednich odsłonach projektu miały już okazję zapoznać się z kaszubską i kociewską szkołą haftu oraz misternymi wycinankami…. tym razem wykorzystując ludowe wzornictwo Pomorza odnowimy zapomniane przedmioty użytkowe, uszyjemy Matrioszki i zrobimy portfele ze starych banerów.
FOLK IT! RECYCLE IT!
Warsztaty z recyklingu folkowego to kolejne spotkanie w ramach cyklu „Folk it!”. Miałyście i mieliście już okazję zapoznać się z kaszubską i kociewską szkołą haftu oraz misternymi wycinankami…. tym razem wykorzystując ludowe wzornictwo Pomorza odnowimy zapomniane przedmioty użytkowe, uszyjemy Matrioszki i zrobimy portfele ze starych banerów.
1. Warsztat z odnawiania przedmiotów użytkowych, 13.10.2012, g. 11:00-15:00
W trakcie warsztatów stare deski, młynki, krzesła, sztućce rodem z PRL-u posłużą do twórczych eksperymentów. Połączymy nieco zapomniane wzory kociewskie i kaszubskie z śmiałą współczesną kolorystką nadając starym rzeczom nową, awangardową jakość. Jeśli masz jakieś emerytowane przedmioty (najlepiej drewniane, skromnej wielkości), które lata świetności mają już za sobą i trafiłby na śmietnik czekając na swoich amatorów, przynieś je do nas! Wszystkie materiały warsztatowe zapewniamy.
Warsztaty poprowadzi Iza Meronk, połowa siostrzano-artystycznego projektu Zwei Frauen, który prowadzi mi.n. warsztaty recyklingowe, zdobienia mebli w przestrzeni miejskiej i nie tylko…
2. Folkowe portfele z banerów, 20.10.2012, g. 11:00-15:00
W kulturze ludowej nie istnieje właściwie kwestia rzeczy niepotrzebnych – wszystko się może przydać i zostać ponownie wykorzystane, często zmieniając swoje przeznaczenie. Kultura folkowa jest nieustającym procesem, ciągłym przepływem zwyczajów, motywów, wzorów i form wizualnych – najlepiej opisuje ją pojęcie bricolage. Odwołując się do powyższych wartości spróbujemy nadać słowu folkowe nowe znaczenie, nawiązujące do recyclingu . Swobodnie czerpiąc z różnych wzorów i tradycji ludowych, oraz wykorzystując stare banery reklamowe wykonamy podczas warsztatów portfele. Każdy zaprojektuje i wykona je samodzielne ozdabiając stworzonym przez siebie ludowym motywem graficznym, który stanie się znakiem nowego kosmopolitycznego ludu miejskiego.
Koncepcja i prowadzenie: Dominik Rudasz. Urodzony w 1977 absolwent filozofii i historii sztuki, zajmuje się grafiką, wideo oraz warsztatami artystycznymi, w których często odwołuje się do idei i technik recyclingu i upcyclingu.
3. Warsztaty Zszyjmy się z tradycją!, 27.10.2012, g. 11:00-15:00
Zapraszamy na warsztat szyciowy, na którym przy pomocy igły, nici, a przede wszystkim przebogatej fantazji każdego uczestnika i każdej uczestniczki zanurzymy się w głąb zbiorowej nieświadomości, skrywającej nieskończenie głębokie źródła inspiracji podyktowanych tradycyjną sztuką ludową. W połączeniu rosyjskiego folkloru i tradycyjnego wzornictwa kaszubskiego, własnoręcznie stworzymy Matrioszki, które dopieszczone recyklingowymi materiałami z naszych szaf, w baśniowy sposób ożywią domowe wnętrza. Co więcej, w myśl przesądu o przynoszeniu przez lalkę szczęścia, zaszyjemy wewnątrz jej puszystych krągłości nasze życzenia, których będzie chroniła, a być może nawet postanowi je spełnić…
Jeśli masz pomysł na swoją lalkę, przynieś ulubione materiały do zrecyklingowania (pocięte i wyprasowane kawałki różnych materiałów z domowej szafy, które będziecie chciały i chcieli wykorzystać - najlepiej len, bawełna), a ponadto różnego rodzaju ozdobniki – guziki, cekiny, tasiemki… Do dyspozycji uczestników będą także arkusze filcu (do wycinania wzorów kaszubskich), kleje do tkanin, igły, nici, mulina, koronki, nożyczki, kalka, ołówki, groch do obciążenia oraz różne ścinki materiałów lumpeksowych.
Koncepcja i prowadzenie: Natalia Kochman – absolwentka psychologii. Podyplomowo studiuje Arteterapię na GUMEDzie i jest zafascynowana potencjałem twórczym i kreatywnością dzieci i młodzieży, z którymi szyje na warsztatach przeróżne rzeczy używając niepotrzebnych już nikomu materiałów.
Miejsce warsztatów: Projektornia GAK, ul. Dworska 29a, Gdańsk-Brzeźno
Udział we wszystkich warsztatach jest bezpłatny. Obowiązują zapisy mailowe pod adresem: arteria.3miasto@gmail.com.
W zgłoszeniu prosimy podać imię, nazwisko, telefon kontaktowy, wiek oraz wybrany warsztat.
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Zajęcia skierowane są do młodzieży i dorosłych.
Szczegółowe informacje: arteria.3miasto@gmail.com, Anna Miler: 502559813, Kinga Kuczyńska: 600235106
Warsztaty są częścią projektu „Folk it!” realizowanego przez Stowarzyszenie Arteria: art-eria.pl
Partner: Projektornia GAK.
Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Gdańska.