Ustawienia i wyszukiwarka
Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne – Siepraw
Przedstawiamy jeden z 50 domów kultury biorących udział w programie Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2013. Tegoroczna edycja zakłada dwuetapową realizację zadania. Większość beneficjentów pierwszą część zadania zakończyło 4 sierpnia.
Poniżej przedstawiamy relację i własne spostrzeżenia Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Sieprawiu.
Gmina Siepraw znalazła przepisy na kulturę – Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2013
Projekt GOKiS zakładał realizację dwóch spotkań z mieszkańcami Gminy Siepraw, które miały na celu poznanie zainteresowań kulturalnych mieszkańców. Pierwsze spotkanie pod hasłem „Mój przepis na kulturę” odbyło się 19 maja przy kompleksie sportowym Słoneczny Park. W trakcie wydarzenia mieszkańcy zgłaszali swoje inicjatywy kulturalne na Ścianie Inicjatyw. Zorganizowano także warsztaty ceramiczne i warsztaty pejzażu w plenerze, przeprowadzono również szereg gier i zabaw dla całych rodzin. Na „otwartej” scenie swoje talenty zaprezentowali młodzi mieszkańcy gminy. Spotkanie mieszkańców miało charakter pikniku, dlatego GOKiS zachęcał mieszkańców do zaopatrzenia się w kosz piknikowy i kocyk oraz podzielenia się przyniesionymi na piknik słodkościami. Ściana Inicjatyw szybko zapełniła się różnorodnymi propozycjami nie tylko dotyczącymi działań kulturalnych, ale także sportowymi i rekreacyjnymi. W wyniku przeprowadzonej oceny zgłoszonych inicjatyw, do drugiego etapu – głosowania mieszkańców – zakwalifikowano 10 propozycji. W ramach projektu, 4 czerwca w Domu Kultury odbyły się konsultacje społeczne z przedstawicielami różnorodnych środowisk i grup działających na terenie Gminy Siepraw. Na spotkaniu poruszano kwestię rozwoju kulturalnego mieszkańców, dokonano diagnozy ich potrzeb kulturalnych oraz wyznaczono zadania na przyszłość. Powołano także komisję, której zadaniem było dokonanie oceny proponowanych inicjatyw i wybranie od 3 do 7, które zostaną zrealizowane w terminie od 15 września do 30 listopada br. Drugim spotkaniem w którym mogli uczestniczyć wszyscy mieszkańcy, był „Dzień Otwarty Domu Kultury”, zorganizowany 16 czerwca br. W tym dniu społeczność gminy mogła oddać swój głos na inicjatywy zakwalifikowane do 2 etapu. Przed mieszkańcami wystąpiła sekcja gimnazjalna grupy folklorystycznej „Sieprawianie”. Każda osoba miała szansę wykonać zdobienie podkoszulka z logo projektu „Dom Kultury+” – hasło przewodnie „Jestem Głodny Kultury”; został namalowany obraz przedstawiający różnorodność zainteresowań kulturalnych mieszkańców, wspólnie czytaliśmy piękne polskie bajki, a także razem zjedliśmy podwieczorek. W holu Domu Kultury zorganizowana została wystawa poplenerowych prac pejzażu wykonanych podczas wydarzenia „Mój przepis na kulturę”. W ten dzień również Biblioteka Publiczna w Sieprawiu czekała na swoich czytelników i częstowała przybyłych słodkościami. Oczywiście dzieci uczestniczyły w zabawach z animatorami oraz oddawały się pasji dekorowania podkoszulków. Obydwa spotkania cieszyły się zainteresowaniem mieszkańców, panowała na nich wspaniała, przyjazna i domowa atmosfera.
W drugim etapie projektu Dom Kultury + realizowane będą następujące inicjatywy:
1. Warsztaty plastyczne: autorzy Kornelia i Rafał
Zajęcia odbywać się będą w dwóch grupach wiekowych: młodszej – uczniowie szkół podstawowych z klas IV – VI oraz starszej – gimnazjaliści i osoby dorosłe. Liczebność każdej grupy to 16 osób. W ramach warsztatów przeprowadzone zostaną zajęcia z rysunku (ołówek, pastel, węgiel) oraz malarstwa (akryl, akwarela, tempera, olej). Zakupione zostaną: bloki rysunkowe, kartony, brystole, ołówki, węgiel, podobrazia, farby, pędzle, podkłady itp. Po zakończeniu warsztatów zorganizowana zostanie wystawa prac uczestników. Celem realizacji projektu jest rozwój zainteresowań plastycznych mieszkańców oraz zwiększenie uczestnictwa w życiu artystycznym Gminy.
2. Ludowe warsztaty artystyczne dla młodzieży i dorosłych: autor Elżbieta
Warsztaty skierowane są do osób pragnących poszerzyć wiedzę na temat kultury ludowej regionu krakowskiego. W ramach warsztatów odbędzie się spotkanie z etnografem, twórcami ludowymi, warsztaty rękodzieła m.in. haft krakowski, kwiaty bibułkowe, warsztaty tańca i śpiewu. Celem realizacji projektu jest usystematyzowanie wiedzy na temat kultury ludowej oraz rozbudzenie zainteresowania folklorem. Do udziału w warsztatach zostaną zaproszeni zarówno ludzie młodzi, do tej pory nie aktywni oraz nowo osiedlający się mieszkańcy, aby mieli możliwość zapoznania się z kulturą regionu w którym zamieszkali. Ponadto w ramach pomocy przy realizacji inicjatywy jako wolontariusze zgłosili się członkowie Grupy Folklorystycznej „Sieprawianie” oraz Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich. Do udziału w projekcie zaproszone zostaną także nowo powstałe dwa stowarzyszenia które w swoich działaniach zmierzają zajmować się pielęgnacją kultury ludowej.
3. Warsztaty kulinarne „z garnkiem i patelnią po świecie”: autor Sebastian
W warsztatach mogą wziąć udział uczniowie klas IV – VI szkół podstawowych; liczebność grupy zaplanowano do 14 osób. Uczestnicy zapoznają się z różnorodnością kuchni polskiej, europejskiej i azjatyckiej. Warsztaty zostaną podzielone na bloki tematyczne. Warsztaty poprowadzi mistrz kucharski Robert Trzaska. W ramach zajęć przeprowadzone zostaną zajęcia warsztatowe z zakresu kuchni: francuskiej, polskiej, włoskiej, chińskiej oraz warsztaty cukiernicze.
4. Zajęcia z lego Mindstorms: autor Zbigniew
Odbiorcami inicjatywy są osoby w wieku 7+. Zajęcia prowadzone będą w dwóch grupach, po 10 osób każda. Projektowanie, realizacja i programowanie robotów z elementów Lego Mindstorms jest doskonałą okazją do wspólnego, twórczego spędzania czasu wolnego. Ponadto rozbudza zainteresowanie tematyką zagadnień związanych z robotyką i mechaniką oraz rozszerza podstawową wiedzę z informatyki. Celem inicjatywy jest nauka kreatywnego myślenia. Zajęcia odbywać będą się raz w tygodniu w dwóch grupach po 2 h.
5. Koncerty w Starym Kościele: autor Tadeusz
Do udziału w projekcie zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Gminy Siepraw.
Stary Kościół w Sieprawiu to wspaniałe miejsce tworzące klimat do promowania dorobku kulturalnego. Mieszkańcy będą mieli okazję do udziału w koncercie prezentującym różne walory artystyczne. Jednorazowo w koncercie może wziąć udział około 200 osób.
Na przełomie września i października zaplanowano koncert Jacka Wójcickiego.
6. Warsztaty teatralne: autor Edyta
Warsztaty skierowane są do młodzieży gimnazjalnej i uczniów szkół średnich.
W ramach inicjatywy odbędą się zajęcia przeznaczone dla 15-sto osobowej grupy. Celem warsztatów jest rozbudzenie zainteresowania teatrem oraz rozwój zdolności interpersonalnych. Inicjatywa ma przyczynić się do zwiększenia aktywności ludzi młodych w życiu kulturalnym Gminy. Zajęcia odbywać będą się w ciągu 6 spotkań po 3 h. Warsztaty przeprowadzi aktorka Anna Piróg – Karaszkiewicz, zwieńczeniem warsztatów będzie prezentacja widowiska przygotowanego przez uczestników.
7. Klub gier planszowych: autor Tomasz
Odbiorcami inicjatywy są osoby z przedziału 8+. Zajęcia zaplanowano z częstotliwością dwóch w tygodniu i udziałem jednorazowo do 30 osób. Gry planszowe dają możliwość spędzenia wolnego czasu w gronie przyjaciół i znajomych, z dala od wszelkiego rodzaju używek, uzależnień (komputerów). Taka forma wypoczynku ułatwia zacieśnianie więzi międzyludzkich. Wymagają od gracza strategicznego myślenia, często planowania na kilka etapów do przodu, są „zabawą” wymagającą zaangażowania intelektualnego.
https://www.facebook.com/sieprawgokis