Ustawienia i wyszukiwarka
Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne – Orneta
Prezentujemy następny dom kultury z 50 biorących udział w programie Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2013. Tegoroczna edycja zakłada dwuetapową realizację zadania. Większość beneficjentów pierwszą część zadania zakończyło 4 sierpnia.
Poniżej przedstawiamy relację i własne spostrzeżenia Miejskiego Domu Kultury im Franciszka Chruściela w Ornecie.
Miejski Dom Kultury im. Franciszka Chruściela to mała placówka kulturalna w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego. Samo miasto Orneta należy do najpiękniejszych i najstarszych na Warmii, z wieloma perełkami architektonicznymi i historycznymi. W związku ze skomplikowanymi dziejami tej ziemi, powstał tu swoisty tygiel, w którym tworzy się wyjątkowa mieszanka kultur i religii.
Miejski Dom Kultury to, poza Biblioteką publiczną, jedyne centrum kulturotwórcze w gminie. Niewielka kadra pracownicza i z roku na rok mniejszy budżet to tylko nieliczne problemy, z jakimi boryka się dyrekcja.
Na początku czerwca w ramach projektu NCK „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne” w siedzibie MDK zostało przeprowadzone spotkanie, którego celem była analiza SWAT stanu kultury w gminie. Smutne okazało się, że z zaproszonych lokalnych działaczy kulturalnych, przedstawicieli władz miasta, lokalnych mediów, dyrektorów placówek oświatowych, na spotkanie przyszła tylko nieliczna grupa, z której większość jest w bliskich kontaktach z MDK.
Przeprowadzając rozmowy i warsztaty wśród mieszkańców wsi okazało się, że społeczność wiejska uważa się za pomijaną w działaniach ośrodków kultury w mieście. Mieszkańcy okolicznych miejscowości w dużej mierze uzależnieni są od komunikacji publicznej. Dzieci chciałyby uczyć się gry na instrumentach, uczestniczyć w zajęciach rękodzielniczych i projektach realizowanych obecnie przez MDK jednak nakładające się godziny zajęć w szkole i ośrodku oraz brak transportu w godzinach popołudniowych uniemożliwiają im uczestnictwo.
Smutnym faktem jest również to, że świetlice wiejskie są niedofinansowane. Opiekunki świetlic pracują na ½ etatu, co nie zapewnia prawidłowego i sprawnego działania. Nie mają możliwości skonfrontowania swoich działań z innymi opiekunkami w gminie. Z braku miejsca spotkań i wyznaczonego, chociaż jednego dnia w miesiącu na zebrania, nie istnieje żadna współpraca między placówkami.
Wśród młodzieży biorącej udział w warsztatach w szkołach ponadpodstawowych największym problemem jest brak oferty skierowanej do osób powyżej 13 roku życia. Młodzież uważa, że nie ma zajęć i działań kulturalnych modnych (na czasie). Taniec z ogniem i Młodzieżowy Klub „Alternatywa” nie pokrywają zapotrzebowania na działania kulturalne. Kolejnym sygnalizowanym problemem są godziny i dni otwarcia. Młodzież uważa, że Miejski Dom Kultury i Biblioteka powinny być otwarte w godzinach popołudniowych, a nawet wieczornych w dni powszednie i w soboty, a Galeria Art Nova powinna być otwarta także w niedzielę.
Największym zainteresowaniem cieszyła się możliwość stworzenia warsztatów fotograficznych, efektem tego jest projekt zgłoszony do konkursu „MAM kulturalny TALENT” przez młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych. Sporym zainteresowaniem cieszyła się również propozycja działalności wolontariackiej w Miejskim Domu Kultury. W jednej ze szkół młodzież sama wyszła z inicjatywą i stworzyła teatr amatorski, kierowany przez jedną z nauczycielek. Znaczna część uczestników warsztatów, zwłaszcza z klas gimnazjalnych wyraziła chęć uczestniczenia w warsztatach literackich, które pozwoliłyby na poznanie technik pisarstwa poezji i prozy.
Zastanawiający jest fakt, że brakuje grup nieformalnych skupiających młodzież. Dawniej były grupy jeżdżące na rolkach czy deskorolkach, przedstawiciele różnych subkultur, w tej chwili już tego nie ma. Wolny czas młodzi spędzają głownie przed komputerem, nieliczni tylko korzystają z infrastruktury dostępnej w mieście (MDK, biblioteka kluby sportowe). Jednocześnie z rozmów można wywnioskować, że brakuje im miejsca gdzie mogliby zdobywać lub pogłębiać wiedzę niekoniecznie związaną z zajęciami w szkole.
W trakcie diagnozy został również przeprowadzony konkurs „MAM kulturalny TALENT”, na który wpłynęło 7 wniosków, z których każdy był na swój sposób interesujący. Komisja pod nadzorem p. Ryszarda Konopki, animatora z Narodowego Centrum Kultury, wybrała 3 najciekawsze i spełniające wszystkie kryteria zawarte w regulaminie. Dodatkowo jeden został wyłoniony w trakcie głosowania na Facebooku.
Wybrane projekty:
1. „GRAFFITI NA PLUS” – młodzi mieszkańcy Dąbrówki w sposób niekonwencjonalny i kolorowy chcieliby przemalować swój przystanek autobusowy. Aby to zrobić postanowili nauczyć się fachowego graffiti pod okiem profesjonalisty- warsztaty z techniki graffiti zakończone wspólnym dziełem.
2. „Warsztaty fotograficzne” – warsztaty dla młodzieży i dorosłych chcących nauczyć się profesjonalnego robienia zdjęć pod okiem specjalisty.
3. „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie” – poznanie miejscowości Orneta nie tylko przez suche fakty, ale także przez wycieczki, gry i zabawy, a także warsztaty plastyczne i spędzanie wolnego czasu.
Projektem wybranym w drodze głosowania na Facebooku był: „YUNG FREE WILD” – młodzieżowy spektakl taneczny oparty na różnych technikach tanecznych obrazujący kilka legend orneckich. Wprowadzenie do spektaklu fireshow i duble duch.
Głosowanie na Facebooku okazało się doskonałym pomysłem na zaktywizowanie młodzieży w gminie. Wejść na stronę sądy było aż 20 tysięcy, a udział w głosowaniu wzięło ponad 1100 osób.