Ustawienia i wyszukiwarka
Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne – Katowice
Prezentujemy następny dom kultury z 50 biorących udział w programie Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2013. Tegoroczna edycja zakłada dwuetapową realizację zadania. Większość beneficjentów pierwszą część zadania zakończyło 4 sierpnia.
Poniżej przedstawiamy relację i własne spostrzeżenia Miejskiego Domu Kultury „Bogucice – Zawodzie” w Katowicach.
Realizacja Programu „Dom Kultury+” w Katowicach,czyli o badaniach społecznych słów kilka…
Majowo – czerwcowe i upalnie lipcowe tygodnie upłynęły w MDK „Bogucice - Zawodzie” w Katowicach nie tylko pod znakiem dużych imprez czy ciekawych wydarzeń kulturalnych, ale przede wszystkim pod aurą socjologicznej pierzynki badań diagnostycznych.
W ramach realizacji Programu „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne” podjęliśmy współpracę z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, którego pracownicy naukowi zostali zaangażowani w realizację działań diagnostycznych.
Po kilku konsultacjach – zaczęło się! Wystawiona na ciężką próbę drukarka, generowała kolejne arkusze ankiet
i wywiadów pogłębionych. Na szczęście dała radę. Niczym świeże bułeczki ankiety rozeszły się w przestrzeni publicznej błyskawicznie - a to za sprawą ankieterów, którzy penetrując najbardziej tajemnicze zakamarki dzielnic Bogucice i Zawodzie zebrali obszerny materiał badawczy od 307 mieszkańców. Byli wszędzie!
Na imprezach plenerowych, w miejscach publicznych, na przystankach, placach zabaw, w Kościele. Nie straszne im były lokalne gradobicia czy podejrzane zaułki. Co ciekawe – ankietowani mieszkańcy reagowali pozytywnie, czasem ze zdziwieniem, czasem sceptycznie, ale jednak nie nerwowo.
W efekcie pracownicy naukowi UŚ: Prof. dr hab. Wojciech Świątkiewicz oraz dr Andrzej Górny, przez wiele dni i nocy pracowali nad zgromadzonym materiałem, tworząc w pocie czoła obszerny raport z realizowanych badań. W tym samym czasie zostało również zorganizowane spotkanie, na którym pojawili się lokalni liderzy – wyłonieni podczas ankietowej burzy. Zapoznaliśmy ich z zasadami aplikowania o środki finansowe na organizację projektów kulturalnych. Po zasypaniu nas milionem pytań o szczegóły udzieliliśmy miliona odpowiedzi, w efekcie czego nie pozostało nam nic innego, jak czekać na liderskie pomysły.
A w sumie spłynęło ich 7. Siedem interesujących inicjatyw, wartych zdaniem wnioskodawców realizacji. Ich zakres był rozległy, liderzy zaproponowali swoim mieszkańcom tematy z kręgu kultury, edukacji, rekreacji i turystyki, historii, aktywności społecznej. Z resztą, złożenie konkretnych wniosków poprzedzone było dodatkowo, setką telefonów i towarzyszących im pytań i wątpliwości. 18 lipca był gorący – nie tylko ze względu na 45 st. C na termometrze – ale również ze względu na ostateczny termin składania wniosków.
Na szczęście każdy, kto chciał – zdążył. I znów te emocje! Oczekiwanie, zniecierpliwienie…
„No kiedy te wyniki?!”
Rozumiejąc całkiem uzasadnione zniecierpliwienie, niezwłocznie powołaliśmy Komisję Oceny Projektów, która rekomendowała do realizacji w sumie 6 wniosków. Obrady były niezwykle treściwe, czasem wręcz burzliwe. Na szczęście obyło się bez rękoczynów.
Szczęśliwymi zwycięzcami okazali się:
1. Jakub Kol
HIP HIP Chóra! Czyli Chór UE NA BARDZO WESOŁO,
2. Sylwia Skolimowska
Przystań dla Poszukiwaczy – Niedocenione Skarby,
3. Krzysztof Śnioszek
Romsko – Śląski Festiwal Artystyczny,
4. Bożena Gałkowska
Nordic Walking w Bogucicach,
5. Elżbieta Pająk
Sfilcowane Bogucice, Batikowe ulice…,
6. Maciej Westerowski
Z głową w chmurach, czyli Bogucice w górach!
Kiedy emocje już opadły skontaktowaliśmy się z autorami inicjatyw w celu wspólnego opracowania szczegółowych budżetów, harmonogramów i opisów. O ile wszystko pójdzie dobrze, czeka nas bardzo aktywna, inspirująca i twórcza jesień!
Miejski Dom Kultury „Bogucice – Zawodzie” w Katowicach składa serdeczne podziękowania wszystkim mieszkańcom biorącym udział w badaniach społecznych oraz osobom bezpośrednio związanym z ich realizacją.
Wyrazy wdzięczności kierujemy na ręce prof. dr hab. Wojciecha Świątkiewicza oraz dr Andrzeja Górnego – pracowników naukowych Uniwersytetu Śląskiego, których wiedza i doświadczenie pozwoliły na rzetelne opracowanie niniejszego Raportu.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Narodowego Centrum Kultury w Warszawie, które w ramach realizacji Programu „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne” przekazało środki finansowe, niezbędne do realizacji zaplanowanych w nim zadań.
Państwa zaangażowanie w bezpośredni sposób wpłynęło na inicjowanie działań służących wzmocnieniu zaangażowania domu kultury w życie społeczności lokalnej, odkrywaniu i rozwijaniu potencjału i kapitału kulturowego jej członków oraz kulturotwórczych zasobów społeczności. Dzięki Wam zrealizowaliśmy Projekt, którego działania zainicjowały nowe praktyki w zarządzaniu instytucją kultury oraz posłużyły odkrywaniu i pobudzaniu aktywności społecznej, wspomaganiu rozwoju kapitału społecznego i kulturowego, a także odkrywaniu nowych możliwości współpracy ze społecznością lokalną.