Ustawienia i wyszukiwarka
60+ Nowy Wiek Kultury
Zapraszamy Państwa na konferencję otwierającą III edycję projektu "60+ Nowy Wiek Kultury", w której udział weźmie m.in. Pan Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej; konferencja odbędzie się 24 czerwca 2013 roku, w Teatrze Nowym w Krakowie, w godz. 12.00-13.00.
W trakcie konferencji Minister Władysław Kosiniak-Kamysz zaprezentuje dotychczasowe osiągnięcia i trudności przy realizacji Rządowego Programu Aktywizacji Osób Starszych, a także porozmawia z beneficjentami dwóch pierwszych edycji realizowanego przez Stowarzyszenie Teatr Nowy w Krakowie projektu "60+ Nowy Wiek Kultury"; zaproszeni do udziału w konferencji beneficjenci projektu opowiedzą o tym dlaczego postanowili zaangażować się w działania społeczne, z jakimi trudnościami się borykali, a także jakie korzyści i zmiany w swoim życiu widzą po zakończeniu projektu "60+ Nowy Wiek Kultury"; Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w tym spotkaniu.
W trakcie konferencji zaprezentowana również zostanie wypracowana przez Stowarzyszenie Teatr Nowy w Krakowie metoda pracy z osobami starszymi, która oparta jest na technikach szkoleniowych stosowanych zazwyczaj w biznesie. Opowiemy również o dotychczasowych osiągnięciach oraz trudnościach w pracy z osobami starszymi. W trakcie konferencji przedstawimy Państwu książkę "Nowy Wiek Kultury. Kultura jako narzędzie aktywizacji osób starszych", która została napisana przez Danę Bień i Tomasza Kireńczuka, na podstawie doświadczeń Stowarzyszenia Teatr Nowy w pracy z osobami starszymi. Publikacja oprócz diagnozy sytuacji osób starszych w Polsce zawiera przede wszystkim gotowe i sprawdzone scenariusze szkoleń dla osób w wieku 60+; książka jest podsumowanie dwóch edycji projektu, który w latach 2011-2012 nazywał się "50+ Nowy Wiek Kultury" i skierowany był do osób w wieku 50+; począwszy od 2013 roku grupą docelową projektu, są osoby w wieku 60+; z naszych dwuletnich obserwacji wynika, że to właśnie osoby w wieku 60+, najczęściej pozbawione systemowego wsparcia, najbardziej narażone są na marginalizację i samotność. Dlatego też to właśnie do tej grupy wiekowej kierowane będą działania Stowarzyszenia Teatr Nowy w latach 2013-2014.
"60+ Nowy Wiek Kultury" to realizowanego od 2011 roku projekt społeczny Stowarzyszenia Teatr Nowy w Krakowie, którego głównym celem jest społeczna aktywizacja osób starszych, włączanie ich w debatę publiczną a także zachęcanie osób starszych do aktywnego współtworzenia przestrzeni, w której żyją.
"60+ Nowy Wiek Kultury" to projekt, który daje emocjonalne i merytoryczne wsparcie swoim beneficjentom, pomaga im odnajdywać drzemiący w nich potencjał, wyznaczać nowe cele i walczyć o przynależne im prawo do zabierania głosu w ważnych dla nich sprawach.
"60+ Nowy Wiek Kultury" to projekt, który udowadnia, że nie wiek stanowi ograniczenie naszej aktywności, ale to, jaki do własnego wieku mamy stosunek, na co sobie pozwalamy, a czego sobie odmawiamy.
"60+ Nowy Wiek Kultury" to projekt, który chce wprowadzać realną zmianę w życiu jego beneficjentów, a także w środowiskach z których pochodzą; pracując z uczestnikami projektu tworzymy wspólnie z nimi działania społeczne, które realizowane lokalnie pokazują jak niewiele potrzeba, aby wspólnymi siłami stworzyć wielkie rzeczy.
W latach 2011-2012 w projekcie udział wzięło ponad 160 beneficjentów z Małopolski; w ramach projektu zrealizowano m.in. I Tarnowską Manifestację Seniorów, otwarto Park Integracji Społecznej w Łęgu Tarnowskim, Klub Integracyjny dla Osób Starszych w Żabnie oraz Szlak Podań i Legend łączący wsie Tymbark i Dobra. Wszystkie te działania były pomysłami uczestników projektu, realizowanymi również przez nich samych.
24 czerwca o godz. 12.00, w Teatrze Nowym w Krakowie, będzie można spotkać bohaterów naszego projektu, którzy rozmawiać będą z Ministrem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem o korzyściach płynących z działań mających na celu aktywizację osób starszych. Po zakończeniu konferencji rozdawać również będziemy publikację "Nowy Wiek Kultury. Kultura jako narzędzie aktywizacji osób starszych".
Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.