Ustawienia i wyszukiwarka
Chasydzkie powroty do miejsc nie-zapomnianych. Album fotograficzny Agnieszki Traczewskiej
Zapraszamy na premierę nowego albumu Agnieszki Traczewskiej. To kolekcja znakomitych artystycznie fotografii, zapis pasji i wieloletniej pracy ich autorki, a wreszcie wizerunek świata, który zdołał ocaleć, choć miał na zawsze zniknąć z powierzchni ziemi.
W spotkaniu udział wezmą:
- Agnieszka Traczewska – autorka fotografii, która pokaże i opowie o kulisach powstania niektórych z fotografii zawartych w albumie;
- David Singer z Nowego Jorku – potomek polskich chasydów, który zajmuje się ratowaniem miejsc związanych z żydowskim dziedzictwem;
- Naomi Singer, która opowie o roli kobiet w chasydzkich społecznościach;
- profesorzy Marcin Wodziński i Jonathan Webber – autorzy wstępu.
Rozmowę poprowadzi Andrzej Franaszek.
O albumie
Postaci chasydów z galicyjskich miejscowości – z Bobowej, Lelowa, Góry Kalwarii, Rymanowa czy z Bochni – widujemy zwykle na kliszach fotograficznych sprzed stulecia. Jednak Agnieszka Traczewska jest fotograficzką współczesną, dokumentującą, jak do szczątków synagog, na cmentarze przyjeżdżają dziś potomkowie Żydów mieszkających niegdyś na tych terenach.
Na jej zdjęciach spotykają się dwa światy: jeden, znaczony zniszczonymi macewami i drugi, który tworzą ludzie żywi, choć wyglądem sprawiający wrażenie, jakby czas się zatrzymał.
Traczewska ukazuje "jorcajty", pielgrzymki, podczas których chasydzi z całego świata przybywają na groby cadyków w rocznice ich śmierci. Wierzą, że w ten szczególny dzień dusza cadyka zstępuje na ziemię, a jego wstawiennictwo u Boga może zapewnić błogosławieństwo.
Fotografie Traczewskiej, która została dopuszczona do świata zwykle niedostępnego obcym, mają walor historyczny, ale przede wszystkim są intymnym portretem ludzi przeżywających tajemnicę wiary.
Wydawcami albumu są Narodowe Centrum Kultury oraz Studio Design.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest partnerem spotkania.