Ustawienia i wyszukiwarka
Pierwsze szkolenie z cyklu Kultura Bez Wyjątku za nami - RELACJA ZE SZKOLENIA
W dniach 10-12 kwietnia 2017 roku, w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach, odbyło się szkolenie „Włączanie w działania kulturalne osób niewidomych i głuchoniewidomych – wprowadzenie” cyklu Kultura Bez Wyjątku.
Dziewiętnastu pracowników muzeów, galerii sztuki, domów kultury, teatrów oraz organizacji pozarządowych z całej Polski doświadczało świata osób niewidomych i głuchoniewidomych, poznawało podstawowe zasady komunikacji oraz metody i dobre praktyki w zakresie udostępniania kultury i włączania w kulturę. Szkolenie było wprowadzeniem dla osób, które nie pracowały dotychczas z tą grupą odbiorców, dlatego tym większe znaczenie miał fakt, że prowadziły je osoby z dysfunkcją wzroku.
Spotkanie rozpoczęliśmy od zanurzenia się w świat ciemności na Niewidzialnej Wystawie. Uzupełnieniem wizyty było spotkanie w siedzibie Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym, gdzie po krótkim wstępie teoretycznym założyliśmy symulatory widzenia i "oglądaliśmy" rzeźby stworzone podczas prowadzonego wiele lat pleneru rzeźbiarskiego dla osób głuchoniewidomych w Orońsku. Wieczorem, po przyjeździe do Radziejowic, obejrzeliśmy film "Na barkach lwa", dzięki uprzejmości Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja.
We wtorek spotkaliśmy się z Grzegorzem Kozłowskim i Małgorzatą Książek (Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym), którzy przedstawili podstawowe sposobach komunikacji z osobami niewidomymi i głuchoniewidomymi. Największym zainteresowaniem uczestników cieszyła się nauka podstaw Alfabetu Lorma. Drugi moduł szkolenia poświęcony etapom udostępniania kultury, poprowadzili Robert Więckowski i Anna Żórawska (Fundacja Kultury Bez Barier). Najtrudniejszym zadaniem okazało się rozpoznanie tyflografik dotykiem - nasze domysły zdecydowanie odbiegały od rzeczywistości. Wieczór zakończyło spotkanie z Romanem Roczeniem, który opowiedział o swojej muzyce, doświadczeniach i rejsach, przeplatając gawędę piosenkami.
Ostatni dzień rozpoczęliśmy od warsztatów tworzenia własnych tyflografik znanych obrazów z prostych, dostępnych materiałów, jak plastelina lub sznurek. Dowiedzieliśmy się też więcej o zasadach tworzenia audiodeskrypcji i wypróbowaliśmy swoich sił pisząc własną. Na końcu staraliśmy się wykorzystać i połączyć wszystkie zmysły w opowieści o wspomnieniu, miejscu czy kolorze.
Dziękujemy wszystkim za udział i zachęcamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania.
Do pobrania poniżej wstęp do materiałów szkoleniowych autorstwa Magdaleny Karowskiej-Koperwas, kierownik Działu Szkoleń i Profesjonalizacji. Zapraszamy do lektury!
Następne szkolenie, poświęcone włączaniu osób z dysfunkcją słuchu, już pod koniec kwietnia!
Cykl Kultura Bez Wyjątku jest realizowany przez Dział Szkoleń i Profesjonalizacji Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu Kadra Kultury.
Koordynatorem jest Irena Madej.