Ustawienia i wyszukiwarka
Od kuchni staropolskiej do Escape Roomu – Szkolenie „Projektowanie oferty kulturalnej dla dorosłych”
Listopad rozpoczęliśmy z kreatywnym przytupem! Dwudziestu praktyków kultury – pracowników muzeów, galerii sztuki oraz domów i centrów kultury, z małych, dużych i średnich miejscowości – przez trzy dni pracowało nad ofertą kulturalną dla osób dorosłych.
W pierwszym dniu szkolenia, pod okiem trenerki Agnieszki Kaim, skupiliśmy się na odbiorcach – osobach dorosłych, aktywnych zawodowo. Jakie są ich wspólne cechy, oczekiwania, potrzeby? Poznawaliśmy badania, dyskutowaliśmy, tworzyliśmy persony i mapy empatii. Stopniowo uczyliśmy się tym samym metody design thinking.
Dzień zakończyliśmy spotkaniem z Karolem Madajem, który tworzy edukacyjne gry planszowe i zbudował pierwszy edukacyjny Escape Room w Instytucie Pamięci Narodowej. Po wysłuchaniu opowieści o grach w edukacji dorosłych, przeszliśmy do praktyki i rozegraliśmy turniej w grę „Kolejka”.
W piątek, po krótkiej rozgrzewce i wstępie do projektowania doświadczeń, ruszyliśmy w trasę! Rozpoczęliśmy ją od poznania staropolskiej kuchni podczas kulinarnych warsztatów w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, gdzie słuchając o korzeniach przypraw i historii konkretnych potraw, przyrządzaliśmy jesiotra i mleko gdańskie. Od ekspertów dowiedzieliśmy się, na czym polega sukces tych zajęć, jeśli chodzi o udział dorosłych – w końcu projekt został niedawno laureatem Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej!
Najedzeni, skierowaliśmy się do nowego Domu Kultury KADR, którego ponad połowa oferty programowej jest kierowana dla dorosłych. Dyrektor Zbigniew Darda i kierownik Działy Programowego Łukasz Strzelczyk oprowadzili nas po okazałym budynku i opowiedzieli o długim procesie diagnostycznym poprzedzającym otwarcie nowej siedziby.
Później dotarliśmy do Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, gdzie połowa uczestników spotkała się z Działem Edukacyjnym Galerii, a pozostali wysłuchali prezentacji Ewy Chomickiej o Chórze POLIN. Uzupełnieniem spotkań było oprowadzanie po wystawie „Spojrzenia 2017” z Sarą Herczyńską, która prowadzi warsztaty dla dorosłych - „Instrukcja obsługi wystawy”.
Intensywny i długi dzień zakończyliśmy w Escape Roomie – podzieleni na drużyny, na własnej skórze zobaczyliśmy, jak atrakcyjna dla osób dorosłych może być taka formuła. Udało nam się rozwiązać wszystkie zagadki w pokojach o tajemniczych nazwach: „Poza światem”, „Pegazus” czy „Pokój Zagadka”.
Sobota była tylko trochę bardziej spokojna – podzieleni na drużyny, tworzyliśmy koncepcję działań dla konkretnej persony, prototypowaliśmy i testowaliśmy konkretne rozwiązania. Było intensywnie, inspirująco i efektywnie – wśród miliona pomysłów warto wymienić pomnik malucha, kuchnię wyzwań, społeczne ogrody inspirowane literaturą czy relaksacyjny Escape Room.
To było już ostatnie szkolenie z cyklu „Kultura Bez Wyjątku”. Pora na refleksję i planowanie kolejnych spotkań. Do zobaczenia w przyszłym roku!