Rusza letnia edycja „Praktykuj w kulturze”! [Nabór dla instytucji]
Nabór dla instytucji: od 20.05. do 02.06.2019 r.
Nabór dla praktykantów: od 04.06. do 16.06.2019 r.
Nabór uzupełniający dla praktykantów: od 18.06. do 23.06.2019 r.
Tego programu nikomu nie trzeba przedstawić. Już od ponad dziesięciu lat Narodowe Centrum Kultury pośredniczy między studentami i absolwentami, którzy chcą zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe, a instytucjami z sektora kultury, poszukującymi nowych członków swoich zespołów. Edycja Letnia projektu „Praktykuj w kulturze” trwa od 17 czerwca do 30 września 2019 r.
Dlaczego warto?
Instytucje, które biorą udział w programie, zyskują wsparcie nowego współpracownika – studenta lub świeżo upieczonego absolwenta. Oprócz pomocy w realizacji codziennych obowiązków, to gwarancja także zastrzyku nowych pomysłów i świeżego spojrzenia na działalność instytucji! Jesteśmy przekonani, że projektu „Praktykuj w kulturze” ma jeszcze jeden wymiar – pomaga rozwijać i profesjonalizować najmłodszych członków polskiej kadry kultury.
Jak to działa?
Każdego roku, organizujemy trzy edycje projektu „Praktykuj w kulturze”- Wiosenną, Letnią oraz Jesienno-Zimową. W pierwszym etapie czekamy na zgłoszenia instytucji kultury z całego kraju – galerii, muzeów, bibliotek, organizacji, fundacji i ośrodków kultury. Kierujemy do nich kandydatów na rozmowy kwalifikacyjne, po których rozpoczyna się sezon praktyk. Nie narzucamy sztywno określonych ram – mogą odbywać się w dowolnej kombinacji godzin i dni, tak aby finalnie trwały od 160 do 320 godzin. Po otrzymaniu planu praktyk i sprawozdania z jego realizacji oraz rekomendacji, wystawiamy zaświadczenie o odbyciu praktyk.
Zgłoś swoją instytucję!
Edycja Letnia 2019 potrwa od 17 czerwca do 30 września 2019 roku. Na zgłoszenia instytucji czekamy od 20 maja, na zgłoszenia kandydatów na praktyki – od 4 do 16 czerwca.
Aby zgłosić swoją instytucję, należy posiadać konto na portalu Pracuj w kulturze. Zgłaszanie ofert praktyk odbywa się poprzez portal.
Zobowiązania instytucji przyjmującej na praktykę
- Instytucja/dział przyjmujący praktykanta udostępnia stanowisko pracy, określa profil praktyk (skoncentrowanego na zadaniach problemowych) oraz zapewnia opiekę merytoryczną.
- Instytucja kultury uczestnicząca w projekcie wyznaczy opiekuna praktyk, który będzie odpowiedzialny za przygotowanie planu praktyk i jego ostateczne ustalenie w porozumieniu z praktykantem przed rozpoczęciem praktyk. Opiekun praktyk ponosi odpowiedzialność za prawidłową realizację i przebieg praktyk oraz wymianę informacji z NCK.
Najczęściej zadawane pytania
Czy praktyki są płatne?
Nie, praktykanci nie otrzymują wynagrodzenia za udział w projekcie.
Kto ubezpiecza praktykanta?
Praktyki odbywają się na podstawie porozumień o wolontariacie. Prawne aspekty dotyczące ubezpieczenia praktykantów reguluje ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Czy praktykanci otrzymują potwierdzenie odbycia praktyk?
Po zakończonych praktykach praktykant otrzymuje zaświadczenie od Narodowego Centrum Kultury o udziale w projekcie. Warunkiem otrzymania zaświadczenia jest dostarczenie kompletu dokumentów (planu praktyk, sprawozdania z praktyk oraz listu rekomendującego). Dokumenty do pobrania poniżej.
Długość praktyk
- Tryb realizacji praktyk będzie wynikał z bezpośrednich ustaleń między praktykantem a instytucją oferującą praktyki. Może to być dowolna kombinacja godzin i dni, w rezultacie dająca czas realizacji praktyk od 160 godzin do 320 godzin.
- Faktyczna długość praktyk będzie każdorazowo ustalana bezpośrednio pomiędzy praktykantem a instytucją przyjmującą i będzie uzależniona od możliwości i potrzeb instytucji kultury oraz od harmonogramu zajęć praktykanta w ciągu roku.
- W przypadku odbywania praktyk poza miejscem zamieszkania praktykanci samodzielnie pokrywają także koszty zakwaterowania, z wyjątkiem sytuacji, w których instytucja przyjmująca wyrazi gotowość do zapewnienia bezpłatnego zakwaterowania praktykantów.
Kryteria naboru praktykantów
- studenci trzeciego roku studiów licencjackich, studiów magisterskich, studenci studiów podyplomowych, studiów artystycznych, społecznych lub humanistycznych oraz absolwenci tych studiów;
- wiek do 30. roku życia;
- bardzo dobra organizacja pracy i życzliwość w kontaktach z ludźmi;
- spełnienie dodatkowych warunków określonych przez instytucję przyjmującą np. znajomość języków obcych, obsługa komputera, prawo jazdy itp.
Dokumenty
Po zakończonych praktykach praktykant otrzymuje zaświadczenie od Narodowego Centrum Kultury o udziale w projekcie „Praktykuj w kulturze”. Warunkiem otrzymania zaświadczenia jest dostarczenie kompletu dokumentów:
- PLAN PRAKTYK (przygotowuje opiekun praktyk, dokument musi być podpisany przez opiekuna oraz praktykanta) - najpóźniej dwa tygodnie od rozpoczęcia praktyk.
- SPRAWOZDANIE Z PRAKTYK (przygotowuje i podpisuje praktykant) - najpóźniej dwa tygodnie po zakończonych praktykach.
- LIST REKOMENDUJĄCY (przygotowuje i podpisuje opiekun praktyk, bądź kierownik działu/dyrektor instytucji) - najpóźniej dwa tygodnie po zakończonych praktykach.
- WZÓR POROZUMIENIA
Wszystkie wzory dokumentów do pobrania znajdują się na naszej stronie (dokumenty do pobrania).
Do Narodowego Centrum Kultury należy dostarczyć SKANY trzech dokumentów. Oryginały powinny trafić do organizacji lub praktykanta (zależnie od rodzaju dokumentu).
Dokumenty wgrywa opiekun praktyk na portalu „Praktykuj w kulturze” przy zaakceptowanym zgłoszeniu praktykanta.
NCK wystawia zaświadczenia do dwóch miesięcy po zakończeniu danej edycji projektu.
W uzasadnionych przypadkach NCK zastrzega sobie prawo do odmowy wydania zaświadczenia o uczestnictwie w projekcie.
UWAGA!!! Zaświadczenia od Narodowego Centrum Kultury są wysyłane na adres korespondencyjny podany w formularzu naboru dla praktykantów. W przypadku zmiany adresu należy o tym poinformować NCK.