Ustawienia i wyszukiwarka
Strategia Rozwoju Kapitału Społecznego po konsultacjach
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będący koordynatorem prac nad Strategią Rozwoju Kapitału Społecznego na lata 2011-2020, przekazał raport podsumowujący konsultacje społeczne projektu SRKS. W konsultacjach uczestniczyły także organizacje pozarządowe.
Dokument Strategii powstał w odpowiedzi na jedno z kluczowych wyzwań rozwojowych, zidentyfikowanych w Raporcie „Polska 2030” — przygotowanym przez Zespół Doradców Strategicznych Premiera RP. Zakres merytoryczny dokumentu został zdefiniowany w Planie uporządkowania strategii rozwoju z dnia 24 listopada 2009 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest koordynatorem Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego (SRKS), będącej dokumentem międzyresortowym.
W Strategii kapitał społeczny rozumiany jest jako, wynikająca z zaufania oraz obowiązujących norm i wzorów postępowania, zdolność do mobilizacji i łączenia zasobów, która sprzyja kreatywności oraz wzmacnia wolę współpracy i porozumienia w osiąganiu wspólnych celów.
Ze względu na szeroki zakres pojęcia kapitału społecznego, SRKS jest dokumentem horyzontalnym i wieloaspektowym, a jego przygotowanie wymagało współpracy i zaangażowania wielu partnerów. W prace zaangażowani byli przedstawiciele różnych resortów, sektorów i środowisk, mających wpływ na wzmacnianie kapitału społecznego — wśród których znaczącą rolę należy przypisać organizacjom obywatelskim.
Konsultacje społeczne zostały ogłoszone 8 kwietnia 2011 r. i zakończone 31 maja 2011 r. Ze względu na różnorodność zagadnień poruszanych w projekcie SRKS, konsultacje dokumentu zostały przedłużone do 54 dni, w miejsce 35 dni wymaganych ustawą.
Zapraszamy do zapoznania się z raportem z konsultacji społecznych