GeoOjczysty.pl – weź udział w grze!
GeoOjczysty.pl to interaktywny spacer po Warszawie dla wielbicieli gier terenowych i języka polskiego
GeoOjczysty.pl to językowy spacer po Warszawie, na który koniecznie weźcie ze sobą urządzenie mobilne wyposażone w GPS (np. telefon lub tablet).
GeoOjczysty.pl to seria 15 skrytek (keszy zarejestrowanych w serwisie geocaching.com), w których ukryliśmy 15 tajemnic języka polskiego.
Każda skrytka zawiera ciekawostkę językową – zagadnienie językowe w różny sposób związane z Warszawą lub z mową dawnych mieszkańców stolicy.
Ruszamy 20 lipca!
O grze GeoOjczysty ⇒
Jak to działa?
Seria "GeoOjczysty" powstała w ramach kampanii „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, która od 2012 roku przybliża niektóre zapomniane albo nieoczywiste zagadnienia języka polskiego i zachęca do dbania o poprawność polszczyzny jej użytkowników – czyli nas wszystkich! Przechodząc ścieżkę „GeoOjczysty” poznacie ciekawostki o języku polskim, a także poznacie międzynarodową grę terenową Geocaching.
Na czym polega gra terenowa Geocaching?
Na całym świecie ukryte są pojemniki zwane geokeszami (geocache, kesz), które mają na celu zachęcić ludzi do odwiedzenia niezwykłych miejsc, zaprezentować ciekawe historie czy wymagać rozwiązania zagadki. Do odnalezienia ich potrzebne jest urządzenie obsługujące sygnał GPS (np. smartfon) oraz odpowiednia aplikacja.
Narodowe Centrum Kultury razem z Geocaching Warszawa przygotował serię keszy „GeoOjczysty” o historii wybranych słowach najbardziej związanych z Warszawą. Czytając opisy keszy z serii, będziecie mogli dowiedzieć się ciekawostek związanych z tymi słowami. Czasami będziecie zaskoczeni.
W każdym pojemniku znajduje się logbook, czyli swego rodzaju księga gości, w której uczestnik potwierdza znalezienie kesza wpisując swój nick. Czasem będzie też można też znaleźć drobne upominki czy fanty na wymianę. W niektórych skrytkach z serii znajdziecie też tematyczne, drewniane monety w 4 różnych wzorach, a 3 z nich są wyposażone w pieczątki, które można przybić sobie na pamiątkę.
Jak wejść do gry i znaleźć pierwsze skarby?
Przede wszystkim należy założyć darmowe konto w serwisie Geocaching:
https://www.geocaching.com/account/join
Aby się zarejestrować, standardowo należy podać adres mailowy, ustawić hasło oraz wybrać unikatową nazwę użytkownika (tzw. nick), którą będziemy posługiwać się w grze.
Po utworzeniu konta możemy przeglądać skrytki w przeglądarce lub pobrać aplikację na telefon odpowiednią dla naszego systemu operacyjnego. Android i iOS mają dostępną oficjalną aplikację Geocaching, jednak ze względu na funkcjonalność polecamy szereg aplikacji od innych wydawców: c:geo (Android), Cachly, Looking4Cache (iOS), Geocaching Live/Pro (iOS i Windows Phone).
Podstawową funkcją każdej z aplikacji jest wyświetlanie mapy skrytek, na której zaznaczone są ikonkami ich lokalizacje albo wskazówki, w jaki sposób je odnaleźć. Po kliknięciu na ikonkę danej skrytki możemy wyświetlić jej stronę, na której znajdziemy opis skrytki i tego, czego ona dotyczy (np.: skrytka „[GeoOjczysty] Omnibus” przedstawia krótką historię tego środka transportu w Warszawie oraz multum znaczeń tego słowa), jej współrzędne geograficzne, przy pomocy których odnajdziemy ją w terenie, a także informacje o szacunkowej trudności, atrybutach czy graczu, który jest jej właścicielem.
W odnalezieniu kesza pomoże nam narzędzie kompasu lub wskazania odległości na mapie, które pokaże, jak daleko znajdujemy się od pojemnika i będzie tę informację aktualizować, gdy będziemy się poruszać (opcja „Nawiguj”).
Gdy dotrzemy na miejsce ukrycia , możemy rozpocząć poszukiwania pojemnika. Niektóre kesze mają w opisie dodatkowe podpowiedzi odnośnie sposobu ich ukrycia, z których w razie potrzeby możemy skorzystać (opcja „Podpowiedź”). Za każdym razem należy zachowywać się dyskretnie, tak aby inni ludzie nie zorientowali się co robimy i aby później nie zniszczyli/zabrali kesza (jako, że nie znają zasad gry).
Po odnalezieniu skrytki pozostaje nam wpisać swój Nick i datę do logbooka. Jeśli w środku są jakieś gadżety, można zgodnie z wolą autora kesza poczęstować się nimi lub wymienić na fant o podobnej wartości (np.: drobną zabawkę, breloczek, długopis…). Kesza należy odłożyć na miejsce dokładnie tak jak go zastaliśmy.
Aby kesz został oznaczony jako „znaleziony” na naszym koncie, należy zalogować go również w aplikacji, dodając wpis „znaleziony”. Można to zrobić z poziomu aplikacji lub w przeglądarce, już po powrocie z wyprawy. We wpisie warto krótko opisać swoje wrażenia z poszukiwań, przygody z nimi związane, nawiązać do tematyki kesza, zawrzeć ewentualne uwagi czy po prostu podziękować autorowi za trud włożony w przygotowanie skrytki. Nie należy opisywać dokładnego miejsca ukrycia kesza gdyż zepsuje to zabawę następnym graczom.
W kilku krokach:
- Załóż konto w serwisie Geocaching.com
- Zainstaluj aplikację odpowiednią dla twojego systemu operacyjnego
- Zlokalizuj wybranego kesza na mapie
- Z pomocą współrzędnych geograficznych odnajdź pojemnik w terenie
- Wpisz swój nick i datę do logbooka
- Zaloguj znalezienie kesza w systemie – poprzez aplikację (lub w przeglądarce, na stronie Geocaching.com)
Kilka ważnych zasad:
- Szukając kesza nie zwracaj na siebie uwagi osób niewtajemniczonych (tzw. Mugoli) – nie znają oni zasad gry i mogą kesza zniszczyć/ukraść.
- Pojemnik staraj się odłożyć tak, jak go zastałeś.
- Jeśli wymieniasz fanty, zostaw w pojemniku przedmiot o podobnej wartości do tego, który zabierasz.
- Wszelkie nieprawidłowości związane z pojemnikiem zgłaszaj autorowi poprzez wiadomość prywatną lub odpowiednim wpisem („notatka” lub „nie znaleziono”)