Ustawienia i wyszukiwarka
12. edycja Narodowego Czytania za nami. Znamy już lekturę przyszłorocznej edycji!
9 września odbyła się 12. edycja Narodowego Czytania, którego lekturą była powieść Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą wzięli udział we wspólnej lekturze w warszawskim Ogrodzie Saskim, gdzie mogliśmy podziwiać mistrzowską interpretację adaptacji powieści w wykonaniu 22 znakomitych artystów scen polskich. Para Prezydencka ogłosiła, że w 2024 r. w ramach 13. odsłony Narodowego Czytania przypomnimy sobie dramat Juliusza Słowackiego zatytułowany Kordian. Tegoroczna akcja Narodowego Czytania odbyła się w ponad 6000 miejscach, w tym w 300 poza granicami naszego kraju.
W bohaterów Nad Niemnem podczas centralnej uroczystości w warszawskim Ogrodzie Saskim, współorganizowanej przez Narodowe Centrum Kultury, wcielili się aktorzy i aktorki: Izabella Bukowska, Ewa Domańska, Joanna Jeżewska, Kaja Kozłowska-Żygadło, Elżbieta Nagel, Iwona K. Pawlak (Justyna Orzelska w ekranizacji Nad Niemnem), Aleksandra Radwan, Lidia Sadowa, Piotr Bajor, Marek Barbasiewicz, Andrzej Ferenc, Wiesław Komasa, Szymon Kuśmider, Adam Marjański (filmowy Jan Bohatyrowicz z 1986 roku), Michał Mikołajczak, Marcin Przybylski, Przemysław Stippa, Krzysztof Szczepaniak, Mirosław Wieprzewski, Rafał Zawierucha, Jerzy Zelnik oraz Konrad Żygadło.
Inscenizację wyreżyserował Janusz Kukuła - dyrektor Teatru Polskiego Radia, a poprowadził je Marcin Kusy - dyrektor - redaktor naczelny Programu Pierwszego Polskiego Radia. Reżyserem dźwięku był Tadeusz Mieczkowski. Za oprawę muzyczną widowiska odpowiadała Gina Komasa oraz Dawid Suleja Rudnicki, który wystąpił z krakowskim zespołem folkowym DO DNA.
Narodowe Czytanie 2023 odbyło się w ponad 6 tysiącach miejsc w Polce i na świecie, w tym 300 wydarzeń zorganizowano za granicą, w 40 krajach, m. in. w Stanach Zjednoczonych, w Wenezueli, Egipcie, Maroku, Australii, Nowej Zelandii, Kazachstanie i Uzbekistanie.
Tradycyjnie najwięcej zgłoszeń wpłynęło z Ukrainy i ta liczba wzrosła w stosunku do zeszłego roku, bo Narodowe Czytanie odbyło się w prawie stu miejscach na Ukrainie. Czytano również na Litwie – nad litewskim Niemnem oraz na Białorusi, m.in. w Grodnie, gdzie wiele lat mieszkała Eliza Orzeszkowa.
Narodowemu Czytaniu towarzyszyło szereg wydarzeń i różnorodnych form prezentacji powieści Elizy Orzeszkowej, np. inscenizacje, można było wziąć udział m.in. w ślubie Elżuni Bohatyrowiczówny, odbywały się warsztaty wikliniarskie, pisarskie, zielarskie. Czytano w szkołach, a nawet przedszkolach, nad brzegami rzek, czytano na statkach, na łodziach, na promach oraz w internecie, w tym mediach społecznościowych. W czytelni Biblioteki Narodowej można oglądać wystawę „Rośliny i ludzie. Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej”. Ekspozycja prezentuje m. in. pierwsze wydanie tej powieści, jak również zrobiony własnoręcznie przez Elizę Orzeszkową zielnik.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.