Ustawienia i wyszukiwarka
11. edycja Narodowego Czytania za nami – zobacz fotorelację!
3 września 2022 roku odbyła się 11. edycja Narodowego Czytania. W całej Polsce i aż w 250 miejscach poza granicami kraju czytaliśmy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą wzięli udział we wspólnej lekturze w warszawskim Ogrodzie Saskim.
Tegoroczna edycja Narodowego Czytania odbyła się w Roku Romantyzmu Polskiego, ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z okazji obchodzonego w 2022 roku dwóchsetlecia pierwszego wydania „Ballad i romansów”.
Podczas wspólnego czytania „Ballad i romansów” z udziałem Pary Prezydenckiej, na scenie w Ogrodzie Saskim wystąpili uznani artyści. W Narodowym Czytaniu 2022 w Ogrodzie Saskim wystąpili aktorzy: Beata Fido, Angelika Kurowska, Lucyna Malec, Joanna Pach-Żbikowska oraz Piotr Bajtlik, Jarosław Gajewski, Krzysztof Kwiatkowski, Andrzej Mastalerz, Michał Mikołajczak, Józef Pawłowski, Stefan Pawłowski, Marcin Przybylski, Krzysztof Szczepaniak i Rafał Zawierucha.
Za reżyserię widowiska odpowiadał Janusz Kukuła – główny reżyser Teatru Polskiego Radia.
Tekst opracowała Aleksandra Głogowska.
Romantyzm to nie tylko poezja, lecz również muzka nawiązująca do pieśni ludowych, które przenikają i uzupełniają się wzajemnie. Do tegorocznej edycji Narodowego Czytania, podczas której muzyka będzie żywo ilustrowała oraz uzupełniała teksty literackie, zaproszono:
- Trzy Dni Później – polską grupę muzyczną stworzoną przez Joannę Piwowar, Martę Groffik-Perchel i Martę Piwowar, którym towarzyszyć będą: Paweł Odorowicz (altówka) i Maciej Zakrzewski (instrumenty elektroniczne)
- Janusza Strobla – wybitnego gitarzystę i kompozytora
- Wojciecha „Malinę” Kowalewskiego - muzyka multiinstrumentalistę, wszechstronnego perkusistę.
W przyszłym roku lekturą Narodowego Czytania będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Głównym celem Narodowego Czytania jest promocja czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury oraz wzmacnianie kulturowej i narodowej wspólnoty Polaków poprzez dobór kanonicznych utworów oraz ich prezentację w atrakcyjnej oprawie artystycznej.
Kancelarię Prezydenta w organizacji akcji od początku wspiera Narodowe Centrum Kultury.