Ustawienia i wyszukiwarka
Wystawa: Chłopi, rolnicy, włościanie. Fotografie Jerzego Konrada Maciejewskiego z lat 40. i 50. XX w.
Jerzy Konrad Maciejewski (1899–1973) jako zawodowy dziennikarz bacznie przyglądał się czasom, w których żył. Był też fotografem-pasjonatem, który zawsze starał się mieć przy sobie aparat fotograficzny, aby na zdjęciach oddać to, czego nie dało się wyrazić słowami. Pozostawił po sobie bogatą spuściznę literacką i fotograficzną, która jest świadectwem minionej epoki.
Dzienniki Maciejewskiego
Twórczość literacka Maciejewskiego została już doceniona - w 2015 roku Ośrodek KARTA wydał dzienniki Maciejewskiego pt. Zawadiaka. Dzienniki frontowe z lat 1914-1920, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród czytelników. Teraz prezentujemy jego nieznane fotografie z lat 40. i 50. XX w. Wystawa oraz towarzyszący jej katalog to pierwsze zbliżenie na ogromną, znajdującą się w Ośrodku KARTA, kolekcję fotograficzną Jerzego Konrada Maciejewskiego.
Polska prowincja
Maciejewski tuż po wojnie ze szczególną pasją fotografował polską prowincję. Pokazywał ją bez retuszu - zrujnowaną, ale też zawieszoną między tym, co było, a tym, co nadejdzie. Potrafił zobaczyć znaki czasu, które w dobrze zakomponowanym kadrze przemawiały do wyobraźni lepiej niż najbardziej wnikliwy tekst. Przyglądając się fotografiom wykonanym przez niego w latach 40. XX wieku, można zobaczyć w nich świat zarówno XIX-wiecznych włościan, międzywojennych chłopów, jak i rolników z Peerelu. Zachodzące na wsi przemiany widać nie tylko w wiejskich krajobrazach, lecz także – a może przede wszystkim – w ludzkich twarzach.
Wernisaż: 18 listopada, godz. 18.00.
Wystawa potrwa do 3 grudnia 2016 r.
Więcej informacji:
Katalog Chłopi, rolnicy, włościanie. Fotografie Jerzego Konrada Maciejewskiego z lat 40. i 50. XX w. dostępny będzie od 18 listopada w księgarni Ośrodka KARTA i na stronie ksiegarnia.karta.org.pl
Kuratorki: Karolina Andrzejewska-Batko, Joanna Łuba
Projekt graficzny wystawy: Diana Gawronkiewicz / Podpunkt
Projekt graficzny katalogu: rzeczyobrazkowe.pl
Organizatorzy: Fundacja Ośrodka KARTA, Narodowe Centrum Kultury, Galeria Kordegarda
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego