O galerii
Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury to wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy. Położona jest w samym centrum stolicy, tuż przy Krakowskim Przedmieściu, vis-à-vis Pałacu Prezydenckiego.
W Kordegardzie organizowane są wystawy promujące polską sztukę, ale i przypominające o historii Polski. To miejsce pełne inicjatyw kulturalnych: spotkań z ciekawymi ludźmi, koncertów znanych i mniej znanych artystów, warsztatów dla dzieci i seniorów.
Będąc w Warszawie, nie możesz ominąć Kordegardy. Zapraszamy od wtorku do niedzieli. Galerię prowadzi Narodowe Centrum Kultury.
Księgarnia
W galerii prowadzimy sprzedaż wydawnictw Narodowego Centrum Kultury, które specjalizuje się w wydawaniu książek z zakresu kultury i sztuki, zarówno popularyzatorskich, jak i naukowych.
W ofercie znajdą Państwo również publikacje podnoszące kwalifikacje kadr kultury, a także prace naukowe i analizy wybranych zjawisk kultury współczesnej.
Zakupów można dokonać również w księgarni internetowej NCK.
Rada Programowa
Agnieszka Bebłowska Bednarkiewicz - historyczka sztuki, kuratorka Galerii Kordegarda NCK.
Kuratorka i koordynatorka wystaw, między innymi: „Album rodzinny. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą (2018), „Ojcowizna. Zenona Olejniczak” (2018), „Pamięć. Wystawa w 75 rocznicę wyzwolenia niemieckiego, obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau (2020), „Tchórzewski. Inne spojrzenie” (2020), „Obecność. Magdalena Gross/ Gela Seksztajn” (2021), „Kolekcja Osieki” (2021), „Henryk Morel. Znaki” (2022), „Pożoga” (2022), „Państwowiec/ Jan Szczepkowski”, „Patriota/ Artur Szyk” (2023), „Kobieta wyzwolona. Polskie art déco w ceramice” (2024), „Referat Graficzny” (2024).
Autorka tekstów z zakresu historii sztuki, między in. o Jerzym Nowosielskim, Jerzym Tchórzewskim, Lucasie Cranachu, Zenonie Olejniczak publikowanych w katalogach i kwartalnikach. Autorka opowiadań i książek dla dzieci i dorosłych pisanych pod pseudonimem. Jurorka w konkursach architektonicznych Konkursu Kształtowania Przestrzeni IARP. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Katarzyna Haber - Historyczka sztuki, stypendystka ICOMOS IFLA University of York, wykładowczyni WSEiZ, kuratorka Galerii Kordegarda NCK, kuratorka Galerii Apteka Sztuki, organizatorka Festiwalu Warszawskich Galerii WarsawByArt, kuratorka i koordynatorka ok. 190 wystaw (m.in. J. Czapskiego we współpracy kuratorskiej z E. Skoczek, C. Norwida, B. Schulza i L. Cranacha, J. Hałasa, A. Strumiłły itd.), autorka artykułów o sztuce (m.in. PAU PAN, katalogi, katalogi NCK w tym „Sztukmistrz” nagrodzony Nagrodą Feniksa 2022), scenarzystka, rysowniczka.
Paulina Kurc-Maj - historyczka sztuki i kustoszka związana z Muzeum Sztuki w Łodzi od 2001 r.
Kuratorka i współuraktorka licznych wystaw, m.in.: Joseph Beuys. Polentransport 1981 (z A. Saciuk-Gąsowską, Bratysława, 2003); Swingujący Londyn. Kolekcja Grabowskiego (z A. Saciuk-Gąsowską, Łódź 2007), Powidoki życia. Władysław Strzemiński i prawa dla sztuki (wraz z J. Lubiakiem, Łódź 2010-2011), Un Mundo Construido. Polonia 1918-1939 (z J. M. Bonetem, Madryt, 2011), Zmiana pola widzenia. Druk nowoczesny i awangarda (Łódź 2014), Dada Impuls/e. Kolekcja Egidio Marzony (z p. Politem, Łódź 2015), Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody (z A. Jach, Łódź, 2017), Organizatorzy życia. De Stijl polska awangarda i design (Łódź, 2017-2018), Wielka wojna (z A. Saciuk-Gąsowską i P. Politem, Łódź, 2018-2019), Nowosielski w Łodzi (z J. Goździk, Łódź, 2023). Autorka wielu tekstów i wykładów o sztuce międzywojennej awangardy oraz historii Muzeum Sztuki w Łodzi w okresie międzywojennym i po II Wojnie Światowej, współredagowała m.in. książkę: Międzynarodowa Kolekcja Sztuki Nowoczesnej grupy„a.r.” (Łódź, 2019). Ostatnio przygotowywała rocznicową wystawę i katalog Sala Neoplastyczna. Stan początkowy (Łódź, 2023).
Współpracowała także w muzealnych projektach inwestycyjnym i badawczych, m.in.: Cyfrowe udostępnienie zasobów Muzeum Sztuki w Łodzi z Program Operacyjnego Polska Cyfrowa (2020-2023) oraz Straty wojenne w Muzeum Sztuki w Łodzi w ramach programu Badanie polskich strat wojennych (2023).
W 2015 roku otrzymała honorowe odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Obecnie zajmuje stanowisko Zastępcy Dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi ds. Promocji i Upowszechniania.
dr hab. Piotr Oszczanowski - historyk sztuki, doktor nauk humanistycznych, specjalista sztuki dawnej, głównie nowożytnej. Od 2014 dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Działalność naukową w zakresie historii sztuki od studiów wiązał z Uniwersytetem Wrocławskim. W 1991 roku obronił dysertację magisterską pt. „Rzeźba manierystyczna z przełomu XVI i XVII wieku w kościele pw. Św. Trójcy w Żórawinie”, w 2001 r. dysertację doktorską „Gerhard Hendrik z Amsterdamu (1559–1615). Życie i twórczość wrocławskiego rzeźbiarza”. Działalność zawodową w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego rozpoczął od 1991 roku jako asystent, następnie od 2002 roku jako adiunkt w Zakładzie Sztuki Nowożytnej, rok później adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki Renesansu i Reformacji (do dziś), zaś w latach 2002–2005 pełnił funkcję wicedyrektora IHS UWr. Od 2014 roku pełni funkcję dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Od 2015 roku członek Rady do Spraw Muzeów przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Stypendysta m.in. Uniwersytetu im. Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem, Fundacji Lanckorońskich z Brzezia w Rzymie (1998), Uniwersytetu w Hamburgu (1998–2000); stypendium Fundacji im. Alexandra von Humboldt i Prezydenta Niemiec dr. Romana Herzoga. W latach 2004 i 2005 pełnił staż w Uniwersytecie im. Karola w Pradze.
W 2023 r. został uhonorowany Śląską Nagrodą im. Juliusza Ligonia „za troskę o dziedzictwo kulturowe Dolnego Śląska, w tym wkład w przywrócenie pierwotnej świetności Ołtarzowi Andreasa Jerina”.
Tomasz Rudomino - dziennikarz, krytyk sztuki, podróżnik. Absolwent Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz na Sorbonie w Paryżu.
Pracował w tygodniku "Kultura” jako publicysta. Swoje artykuły publikował w "Polityce”, „Sztuce", "Literaturze", "Projekcie", Życiu Warszawy", "Voyage", "Podróżach". W przeszłości był redaktorem naczelnym miesięcznika "Sztuka Polska", a także tygodnika "Kobieta i Życie” .
Laureat Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego I stopnia w dziedzinie krytyki artystycznej.
Stypendysta Rządu Francuskiego. Napisał m.in: “Mały leksykon sztuki najnowszej”, “Podróże po Gauguinie”. Zajmował się szczególnie twórczością artystów pokolenia lat 80. Organizował wystawy i wydarzenia artystyczne.
Prowadził wykłady z historii sztuki w Zaocznym Studium Reżyserii Teatralnej.
Podróżował do wielu krajów na wszystkich kontynentach. Zrealizował ponad 150 filmów dokumentalnych i audycji telewizyjnych obejmujących tematy z zakresu kultury i historii, polskiej i międzynarodowej .
Jest laureatem wielu nagród za film o tradycji przewijania zmarłych na Madagaskarze.
Ma za sobą zrealizowane etiudy filmowe o wielu artystach polskich i zagranicznych.
Na co dzień redaguje portal wSztuce.net, poświęcony światowym trendom i zdarzeniom sztuki najnowszej czy fotografii.
Interesuje go sztuka emigracyjna, głównie polska , ale także w każdym innym obszarze kulturowym i etnicznym. Pasjonuje się japońskim drzeworytem, francuskim nowym realizmem i abstrakcją liryczną.
Mieszka w Paryżu.