Ustawienia i wyszukiwarka
Podróżuj w czasie i zrób sobie zdjęcie techniką kolodionu!
Przenieśmy się w czasie za pomocą kolodionu. Przyjdź do Galerii Kordegarda w niedzielę, 27 sierpnia 2017 r. i zrób sobie zdjęcie techniką wynalezioną ok. 1851 roku!
Nasz fotograf wykonywać będzie zdjęcia chętnym, na których czeka również pełna charakteryzacja z epoki. Moment oczekiwania na gotową szklaną płytkę z podobizną umilimy zwiedzaniem trwającej w Galerii wystawy „Projekt Wisła. Feliks Zwierzchowski. Fotografie z lat 1958-1989” oraz ekspozycją kolodionów i strojów z epoki. Pokaz nawiązywać będzie do tradycji wędrownych fotografów z Europy Zachodniej, którzy w XIX wieku odwiedzali Warszawę i rozstawiali swoje przenośne atelier oraz ciemnię.
Zrób sobie zdjęcie z epoki!
Ten, kto zechce zostać uwieczniony na zdjęciu, zostanie przebrany w strój z epoki i pomalowany przez zawodową makijażystkę. Nasz fotograf dysponuje kamerą miechową z epoki mokrego kolodionu w formacie 10x12 cali, wyposażoną w obiektyw typu Petzval. Optyka tego typu zapewnia specyficzne rozmycie tła na fotografii (tzw. bokeh). Czas oczekiwania na gotowe zdjęcie to ok. 20-30 minut.
O technice kolodionu
Technikę mokrego kolodionu wynalazł Anglik Frederic Scott Archer w 1851 r. Skutecznie zastąpiła ona droższe i znacznie bardziej skomplikowane w wykonaniu dagerotypy. Mokry kolodion, czyli tzw. mokra płyta, był to zazwyczaj szklany negatyw o dużej ostrości obrazu, stosunkowo łatwy do powielania, uzyskiwany w znacznie krótszym czasie niż dagerotyp.
Mokra płyta była dominującą techniką fotograficzną aż do lat ‘80. XIX wieku, czyli do momentu wynalezienia szklanej płyty bromowo-żelatynowej. Technikę mokrego kolodionu charakteryzuje fakt, że zdjęcie na świeżo wylanej i „naczulonej” w roztworze azotanu srebra płycie należy wykonać w ciągu ok. 10 minut. Po tym czasie kolodion zasycha, tracąc swoje właściwości, więc wykonywanie zdjęć poza atelier wymagało od fotografa zabierania oprócz ciężkiej kamery miechowej z dużym, jasnym obiektywem i stabilnego statywu, również całej podręcznej ciemni wraz z pełnym zestawem chemikaliów niezbędnych do wylania, uczulenia, wywołania oraz utrwalenia płyty.
Zapraszamy do Kordegardy 27 sierpnia 2017 r. (niedziela) w godzinach: 17:00-21:00.
Organizator: Narodowe Centrum Kultury
Partner: Związek Polskich Artystów Fotografików