Settings and search
[CFP] Algorytmiczna kultura. NABÓR PRZEDŁUŻONY!
Kolejny numer „Kultury Współczesnej” 1/2019 zatytułowany będzie „Algorytmiczna kultura”. Zapraszamy do nadsyłania gotowych tekstów i omówień książek wpisujących się w tę tematykę.
Jaki jest wpływ algorytmów na kulturę?
Współcześnie człowiek przestał być jedynym podmiotem, któremu przypisuje się sprawczość. Taki status mają również inteligentne maszyny, które codziennie przetwarzają niezliczone ilości cyfrowych danych w poszukiwaniu określonych związków, w przewidywaniu zjawisk lub ich kreowaniu. Wraz ze wzrostem znaczenia roli inteligentnych maszyn-algorytmów w różnych obszarach życia dochodzi do „algorytmizacji wiedzy” i zarazem fetyszyzacji tego procesu.
Informacja zyskuje wartość dopiero po jej przetworzeniu przez inteligentny program na wiedzę, a następnie jest bezkrytycznie wykorzystywana w celach biznesowych, politycznych, prospołecznych itp. Logika big data i obliczenia inteligentnych algorytmów na wielką skalę zmieniają również to, w jaki sposób kultura jest praktykowana, przetwarzana i rozumiana. Wpływają na nią inteligentne maszyny rozumiane zarówno jako niewidzialne obiekty kulturowe (wszelkie techniki komputerowe wykorzystujące algorytmy uczenia maszynowego), jak i widzialne obiekty kulturowe (artefakty działające w oparciu o algorytmy uczenia maszynowego, np. boty, wyszukiwarki bądź artefakty wytworzone w efekcie takich działań, np. obrazy, filmy).
Interesować nas będzie, jaki wpływ na kulturę ma obecnie (oraz może mieć w przyszłości) coraz powszechniejsze wykorzystywanie inteligentnych algorytmów. Przyjrzymy się, w jaki sposób zmieniają się takie kategorie kulturowe, jak: wiedza, władza, autorytet, tożsamość, sztuka i komunikacja.
Teksty można nadsyłać do 6 grudnia
Na teksty artykułów (wraz z abstraktem, 10-15 pozycjami bibliografii i 4-5 słowami kluczowymi) o objętości nieprzekraczającej 40 tys. znaków ze spacjami czekamy do 6 grudnia 2018 r.
Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres mailowy kwartalnik@nck.pl (każde zgłoszenie zostanie potwierdzone mailem, w razie braku potwierdzenia prosimy o telefon do redakcji: 22 21 00 195). Zachęcamy też do nadsyłania omówień. Należy w nich podać pełen tytuł książki, autora, miejsce i rok wydania oraz tytuł omówienia, a także słowa kluczowe.
Teksty artykułów zostaną ocenione przez redakcję. O ostatecznym dopuszczeniu do druku decydować będzie ocena dwóch niezależnych recenzentów (double blind). Artykuły zaopiniowane pozytywnie zostaną umieszczone w części dodatkowej numeru.
Więcej informacji
Wysłanie do redakcji artykułu lub omówienia książki jest deklaracją autorską o przyjęciu do wiadomości, że artykuł lub omówienie mogą zostać ocenione negatywnie. Redakcja przewiduje symboliczne honoraria dla autorów przyjętych do druku tekstów.
Wytyczne dotyczące formatowania tekstów i przygotowania przypisów można znaleźć w zakładce Dla autorów.