Settings and search
Kultura Współczesna nr 3-4/2002 - e-book
Kwartalnik "Kultura Współczesna. Teorie. Interpretacje. Praktyka" wydawany jest nieprzerwanie od 1993 roku – najpierw przez Instytut Kultury, a od 2003 roku przez Narodowe Centrum Kultury.
Pismo jest forum Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, które sprawuje pieczę nad jego zawartością. Zachowując status kwartalnika naukowego, periodyk wpisuje się w najbardziej aktualne debaty poświęcone kulturze, naukom o kulturze, jak również zjawiskom około kulturowym. Jest otwarty na inne środowiska opiniotwórcze w kraju i za granicą, pragnie być płaszczyzną wymiany myśli i dyskusji wykraczających poza Akademię. Na poszczególne numery kwartalnika składają się artykuły o charakterze teoretycznym i metodologicznym, omawiające współczesne problemy kultury kontekstach historiozoficznych, socjologicznych i praktycznych. Opracowanie koncepcji merytorycznej kolejnych numerów i ich redakcja naukowa powierzane są naukowcom reprezentującym różne środowiska akademickie, z różnych punktów widzenia analizującym problemy kultury współczesnej. Radę naukową pisma tworzą profesorowie: Stefan Bednarek, Erika Fischer-Lichte, Knut Andreas Grimstad, Bohdan Jung, Ralf Konersmann, Ewa Kosowska, Ewa Rewers, Paweł Rodak i Anna Wieczorkiewicz. Redaktorem naczelnym "Kultury Współczesnej" jest od roku 2006 profesor Andrzej Gwóźdź z Uniwersytetu Śląskiego.
Spis treści wersji elektronicznej:
ŚWIATOPOGLĄDY DZISIAJ
Blanka Brzozowska: Życie po Bogu, czyli pokolenie zagubione. Próba analizy zjawiska „gen X” w kontekście ponowoczesnego obrazu religii
OMÓWIENIA I RECENZJE
Andrzej W. Nowak: Rozum, dialektyka, negatywność
Remigiusz T. Ciesielski: Sens Europy
Ewa Bińczyk: W co grają filozofowie?
Konrad Klejsa: Postmodernizm Gombrowiczem podszyty
Anna Zeidler-Janiszewska: Ciała w muzeum
Krzysztof Moraczewski: Niepewny status teorii?
INSPIRACJE WALTERA BENJAMINA W BADANIACH NAD KULTURĄ WSPÓLCZESNĄ
Agnieszka Rejniak: Nowoczesność i „upadek doświadczenia” według Waltera Benjamina
Marianna Michałowska: Amneza, tekst, komentarz – fotografia i dekonstrukcja
OBRAZY MIASTA – OBRAZY W MIEŚCIE
Konrad Miciukiewicz: Inteligentne miasto
Beata Lisowska: Urok nieaktualności. Ikonosfera malowanych reklam ściennych
Michał Ostrowicki: Struktura oddziaływania reklamy
Teresa Kostyrko: Działalność Instytutu Kultury w latach 1974 – 2001