Settings and search
Bezdomność, czyli nabór tekstów do nowej odsłony małej kultury współczesnej (czekamy do 20.04)
Zapraszamy do wysyłania tekstów poświęconych obrazom i opowieściom o współczesnej bezdomności – o uciekaniu z domu i jego poszukiwaniu, przesiedleniu, nomadyzmie, wyobcowaniu i zadomowianiu, nostalgii oraz jej przezwyciężaniu. Chcemy zadać pytania o współczesną definicję domu i status uchodźcy/migranta, zastanowić się nad nowymi formami gościnności i strategiami budowania transnarodowej solidarności.
Punktem wyjścia najnowszej odsłony „małej kultury współczesnej” będą współczesne historie i doświadczenia braku domu oraz pytania dotyczące związków przynależności, tożsamości i miejsca. Czy współczesna kondycja ludzka – od nowoczesności determinowana przez procesy deterytorializacji – nie wymaga raczej myślenia o „niemożliwości domu”, szczególnie tego, którego granice miałaby wyznaczać przynależność narodowa? Z drugiej strony, jak ma się do tego niezbywalna potrzeba miejsca – własnego pokoju?
Bezdomność łączy się również z figurą nomady opisywaną przez Rosi Braidotti. Nomadyzm w jej koncepcji, choć odwołuje się do doświadczenia przesiedlenia, traktuje je raczej jako metaforę. Bycie poza domem to u Braidotti rodzaj krytycznej świadomości, która miałaby podważać rozumienie podmiotu jako unieruchomionego w ciasnych tożsamościowych ramach. Czy jednak takie spojrzenie nie pomija zarazem warunków determinujących realne procesy „wydomowiania”?
Na teksty (artykuły, recenzje wystaw i książek) redakcja małej kultury współczesnej czeka do 20 kwietnia. Zalecamy zapoznanie się z wymogami stawianymi tekstom. W razie pytań – zapraszamy do kontaktowania się z redakcją bloga: malakulturawspolczesna@gmail.com.
Redaktorka odsłony: Monika Borys
Redakcja zastrzega sobie prawo wyboru tekstów przeznaczonych do publikacji.
Dla autorów i autorek opublikowanych tekstów przewidziane jest honorarium.