Ostatnia szansa na praktykę! [NABÓR UZUPEŁNIAJĄCY]
Rozmowy kwalifikacyjne naboru uzupełniającego: 24.06-28.06.2019 r.
Wyniki rozmów kwalifikacyjnych: 28.06.2019 r.
Czas trwania edycji: 17.06-30.06.2019 r.
Rusza nabór uzupełniający do programu „Praktykuj w kulturze”. Jeśli jesteś studentem lub absolwentem kierunków humanistycznych, społecznych lub artystycznych, możesz jeszcze wysłać swoje zgłoszenie!
Z ofertą praktyk czeka na Was jeszcze 10 instytucji. Nabór uzupełniający do Letniej Edycji Programu „Praktykuj w kulturze” trwa od 18 do 23 czerwca. Możecie zgłosić się na praktykę m.in. do Muzeum Śląskiego, Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN, Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju oraz Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.
Nabór odbywa się przez stronę pracujwkulturze.nck.pl
Dlaczego warto?
Praktykanci, które biorą udział w programie, mają szansę zobaczyć, jak od kuchni wygląda praca instytucji kultury, nawiązać nowe kontakty i zdobyć pierwsze, cenne doświadczenie zawodowe. Owocna praktyka może przerodzić się także w stałą, płatną współpracę.
Zgłoś się!
Edycja Letnia 2019 potrwa od 17 czerwca do 30 września 2019 roku. Na zgłoszenia kandydatów na praktyki w naborze uzupełniającym czekamy od 18 do 23 czerwca.
Aby wziąć udział w programiue, należyzgłosić się przez portal Pracuj w kulturze, gdzie instytucje publikują swoje oferty.
Jak to działa?
Każdego roku, organizujemy trzy edycje projektu „Praktykuj w kulturze”- Wiosenną, Letnią oraz Jesienno-Zimową. W pierwszym etapie czekamy na zgłoszenia instytucji kultury z całego kraju – galerii, muzeów, bibliotek, organizacji, fundacji i ośrodków kultury. Kierujemy do nich kandydatów na rozmowy kwalifikacyjne, po których rozpoczyna się sezon praktyk. Nie narzucamy sztywno określonych ram – mogą odbywać się w dowolnej kombinacji godzin i dni, tak aby finalnie trwały od 160 do 320 godzin. Po otrzymaniu planu praktyk i sprawozdania z jego realizacji oraz rekomendacji, wystawiamy zaświadczenie o odbyciu praktyk.
Kryteria naboru praktykantów
- studenci trzeciego roku studiów licencjackich, studiów magisterskich, studenci studiów podyplomowych, studiów artystycznych, społecznych lub humanistycznych oraz absolwenci tych studiów;
- wiek do 30. roku życia;
- bardzo dobra organizacja pracy i życzliwość w kontaktach z ludźmi;
- spełnienie dodatkowych warunków określonych przez instytucję przyjmującą np. znajomość języków obcych, obsługa komputera, prawo jazdy itp.
Długość praktyk
- Tryb realizacji praktyk będzie wynikał z bezpośrednich ustaleń między praktykantem a instytucją oferującą praktyki. Może to być dowolna kombinacja godzin i dni, w rezultacie dająca czas realizacji praktyk od 160 godzin do 320 godzin.
- Faktyczna długość praktyk będzie każdorazowo ustalana bezpośrednio pomiędzy praktykantem a instytucją przyjmującą i będzie uzależniona od możliwości i potrzeb instytucji kultury oraz od harmonogramu zajęć praktykanta w ciągu roku.
- W przypadku odbywania praktyk poza miejscem zamieszkania praktykanci samodzielnie pokrywają także koszty zakwaterowania, z wyjątkiem sytuacji, w których instytucja przyjmująca wyrazi gotowość do zapewnienia bezpłatnego zakwaterowania praktykantów.
Najczęściej zadawane pytania
Czy praktyki są płatne?
Nie, praktykanci nie otrzymują wynagrodzenia za udział w projekcie.
Kto ubezpiecza praktykanta?
Praktyki odbywają się na podstawie porozumień o wolontariacie. Prawne aspekty dotyczące ubezpieczenia praktykantów reguluje ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Czy praktykanci otrzymują potwierdzenie odbycia praktyk?
Po zakończonych praktykach praktykant otrzymuje zaświadczenie od Narodowego Centrum Kultury o udziale w projekcie. Warunkiem otrzymania zaświadczenia jest dostarczenie kompletu dokumentów (planu praktyk, sprawozdania z praktyk oraz listu rekomendującego). Dokumenty do pobrania TU.