O projekcie
Praktykuj w kulturze umożliwia studentom i absolwentom zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego, a organizacjom pozyskanie członków do swoich zespołów.
Jak to działa (zasady naboru)?
Nabór odbywa się dwuetapowo, w pierwszej kolejności dla instytucji i organizacji, a następnie dla kandydatów na praktyki:
- Opiekunowie praktyk składają ofertę poprzez wypełnienie formularza na stronie Pracuj w kulturze (czerwony panel DODAJ OFERTĘ). Aby to zrobić, wystarczy zarejestrować się na stronie i stworzyć profil instytucji. NCK zastrzega sobie prawo do zgłaszania uwag względem zgłaszanych ofert, które będą wysyłane drogą e-mail w trakcie trwania naboru dla instytucji.
- Następnie wszystkie oferty praktyk zostają opublikowane w dniu uruchomienia naboru dla praktykantów. Oferty publikowane w ramach programu „Praktykuj w kulturze” oznaczone są czerwonym rombem.
Praktykanci mogą się zgłaszać poprzez portal Pracuj w kulturze (biały panel SZUKAJ OFERTY), uzupełniając dane po kliknięciu przycisku APLIKUJ pod wybraną ofertą praktyk. Zgłoszenie trafia bezpośrednio do instytucji oferującej praktyki. Każdy praktykant może wybrać maksymalnie trzy interesujące go oferty. Może się to wiązać z koniecznością odbycia trzech rozmów kwalifikacyjnych. W trakcie trwania danej edycji można odbyć jedne praktyki.
W przypadku braku zgłoszeń do instytucji, oferty praktyk zostaną ponownie opublikowane w naborze uzupełniającym.
Po zakończeniu obu naborów strony umawiają się na rozmowy kwalifikacyjne w wyniku których zostaną podjęte decyzje o współpracy. Instytucje zobowiązane są do poinformowania NCK o wyniku rozmów poprzez zaznaczenie właściwego przycisku przy danych kandydatów na profilu instytucji.
Podstawowe kryteria naboru praktykantów
- studenci od II roku studiów licencjackich na kierunkach artystycznych, społecznych lub humanistycznych oraz absolwenci tych studiów;
- wiek do 30. roku życia;
- bardzo dobra organizacja pracy i życzliwość w kontaktach z ludźmi;
- spełnienie dodatkowych warunków określonych przez instytucję przyjmującą np. znajomość języków obcych, obsługa komputera, prawo jazdy itp.
Długość praktyk
- Tryb realizacji praktyk będzie wynikał z bezpośrednich ustaleń między praktykantem a instytucją oferującą praktyki. Może to być dowolna kombinacja godzin i dni, w rezultacie dająca czas realizacji praktyk od 160 godzin do 320 godzin.
- Faktyczna długość praktyk będzie każdorazowo ustalana bezpośrednio pomiędzy praktykantem a instytucją przyjmującą i będzie uzależniona od możliwości i potrzeb instytucji kultury oraz od harmonogramu zajęć praktykanta w ciągu roku.
- W przypadku odbywania praktyk poza miejscem zamieszkania praktykanci samodzielnie pokrywają także koszty zakwaterowania, z wyjątkiem sytuacji, w których instytucja przyjmująca wyrazi gotowość do zapewnienia bezpłatnego zakwaterowania praktykantów.
Zobowiązania instytucji przyjmującej na praktykę
- Instytucja/dział przyjmujący praktykanta udostępnia stanowisko pracy, określa profil praktyk (skoncentrowanego na zadaniach problemowych) oraz zapewnia opiekę merytoryczną.
- Instytucja kultury uczestnicząca w projekcie wyznaczy opiekuna praktyk, który będzie odpowiedzialny za przygotowanie planu praktyk i jego ostateczne ustalenie w porozumieniu z praktykantem przed rozpoczęciem praktyk. Opiekun praktyk ponosi odpowiedzialność za prawidłową realizację i przebieg praktyk oraz wymianę informacji z NCK.
Krok po kroku - instrukcja dla instytucji
- Po zakończeniu naboru dla praktykantów instytucja zapoznaje się z aplikacjami kandydatów na praktyki oraz zaprasza wybrane osoby na rozmowy kwalifikacyjne. Czas przeznaczony na podjęcie decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu kandydata to dwa tygodnie od zakończenia naboru dla praktykantów.
- W momencie podjęcia decyzji instytucja zmienia status kandydatów – PRZYJMIJ/NIE PRZYJMUJ – na portalu Pracuj w kulturze.
- Poinformowanie przez instytucję wszystkich kandydatów o podjętej decyzji.
- Podpisanie porozumienia między instytucją a praktykantem na własnym wzorze lub zaproponowanym przez NCK (wzór porozumienia dostępny na stronie NCK w zakładce „Dokumenty”). Instytucje nie przesyłają porozumienia do NCK.
- Przygotowanie planu praktyk w konsultacji z przyjętym praktykantem, a następnie załączenie skanu dokumentu na portalu Pracuj w kulturze do dwóch tygodni od rozpoczęcia praktyk.
- Załączenie skanu sprawozdania z praktyk (przygotowanego przez praktykanta) na portalu Pracuj w kulturze do dwóch tygodni od zakończenia praktyk.
- Załączenie skanu listu rekomendującego na portalu i przekazanie oryginału praktykantowi do dwóch tygodni od zakończenia praktyk.
- Kliknięcie w systemie przycisku „Zakończone” po zakończonych praktykach. Ostateczny termin zakończenia praktyk i dopełnienia formalności (załączenia skanów) został określony w Terminach naboru dla każdej z edycji.
Najczęściej zadawane pytania
Czy praktyki są płatne?
Nie, praktykanci nie otrzymują wynagrodzenia za udział w projekcie.
Kto ubezpiecza praktykanta?
Praktyki odbywają się na podstawie porozumień o wolontariacie. Prawne aspekty dotyczące ubezpieczenia praktykantów reguluje ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Czy praktykanci otrzymują potwierdzenie odbycia praktyk?
Po zakończonych praktykach praktykant otrzymuje zaświadczenie od Narodowego Centrum Kultury o udziale w projekcie. Warunkiem otrzymania zaświadczenia jest dostarczenie kompletu dokumentów (planu praktyk, sprawozdania z praktyk oraz listu rekomendującego). Dokumenty do pobrania poniżej.
Adres do korespondencji:
Narodowe Centrum Kultury, Dział Szkoleń i Profesjonalizacji, ul. Płocka 13, 01-231 Warszawa