Settings and search
Strategia Rozwoju Kapitału Społecznego
Strategia Rozwoju Kapitału Społecznego jest jedną z 9-ciu horyzontalnych strategii rozwoju kraju, powstających w odpowiedzi na kluczowe wyzwania rozwojowe, zidentyfikowanych w Raporcie „Polska 2030” (przygotowanym przez Zespół Doradców Strategicznych Premiera RP).
Koordynatorem Strategii jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednak przygotowanie dokumentu wykraczało poza resortowe podziały — Strategia powstawała w szerokiej międzysektorowej i międzyresortowej współpracy, w szczególności z ministerstwami edukacji narodowej oraz pracy i polityki społecznej. Znaczącą rolę w przygotowaniu dokumentu należy przypisać także organizacjom obywatelskim.
W Strategii kapitał społeczny rozumiany jest jako - wynikająca z zaufania oraz obowiązujących norm i wzorów postępowania - zdolność do mobilizacji i łączenia zasobów, która sprzyja kreatywności oraz wzmacnia wolę współpracy i porozumienia w osiąganiu wspólnych celów.
Dla każdego z 4 obszarów SRKS („Postawy i kompetencje społeczne”, „Współdziałanie i partycypacja”, „Komunikacja społeczna” oraz „Potencjał kulturowy i kreatywny”) przeprowadzono szczegółową diagnozę obecnej sytuacji. Na tej podstawie sformułowano wyzwania rozwojowe, a następnie - cel strategiczny, jakim jest wzmocnienie udziału kapitału społecznego w rozwoju społeczno-gospodarczym Polski.
W dn. 8 kwietnia - 31 maja 2011 r. opracowana przez MKiDN Strategia poddana została konsultacjom społecznym. Zaktualizowany o wnioski i uwagi wynikające z konsultacji dokument można pobrać na stronie: http://ks.mkidn.gov.pl/pages/strona-glowna/strategia-rozwoju-kapitalu-spolecznego/pobierz-dokument-w-pdf.php