Settings and search
Rekonstrukcje historyczne – nowa forma uczestnictwa w kulturze? | debata | 1.12.2012
Rosnące zainteresowanie rekonstrukcjami historycznymi to jedno z ciekawszych zjawisk w polskiej kulturze ostatnich lat. Coraz więcej dorosłych osób poświęca swój czas i niebagatelne zasoby materialne, by wcielać się w role wojów lub żołnierzy z różnych epok. Zabawa, bycie razem, sposób na uczestnictwo w kulturze i przeżywanie historii, biznes, rozrywka i tania sensacja – a może coś więcej? Gdzie szukać źródeł tej fascynacji przeszłością i w jaki sposób wykorzystywać ją np. w promocji regionu czy edukacji kulturalnej?
Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi na spotkaniu poświęconym książce "Dziedzictwo w akcji. Rekonstrukcja historyczna jako sposób uczestnictwa w kulturze"*.
W spotkaniu połączonym z dyskusją udział wzięli:
- autorzy: prof. Tomasz Szlendak (UMK w Toruniu) oraz Jacek Nowiński (badacz, dyrektor Biblioteki Elbląskiej),
- rekonstruktorzy: Jarosław Struczyński (odtwórca m.in. Wielkiego Mistrza von Jungingena, dyrektor artystyczny Zamku w Gniewie) Michał Prokopiak (bractwo rycerskie Smoczej Kampanii),
Prowadzenie: Anna Wieczorek (dział ds. badań Narodowego Centrum Kultury).
Spotkanie organizowane było przez Dział ds. Badań Narodowego Centrum Kultury, odbyło się 1 grudnia 2012 podczas Targów Książki Historycznej w Zamku Królewskim.
* Książka Dziedzictwo w akcji. Rekonstrukcja historyczna jako sposób uczestnictwa w kulturze, którego autorami są Tomasz Szlendak, Jacek Nowiński, Krysztof Olechnicki, Arkadiusz Karwacki, Wojciech Józef Burszta został wydany przez Narodowe Centrum Kultury w listopadzie 2012 roku. Podstawą publikacji jest raport z badania przeprowadzonego w ramach programu dotacyjnego „Obserwatorium Kultury” w 2011 roku.
Książkę można zamówić w e-księgrani NCK.