Settings and search
Oferta szkoleniowa Narodowego Centrum Kultury na 2020 rok
Przed nami kolejny rok wyzwań i spotkań!
W propozycjach trzydniowych spotkań w Domu Pracy Twórczej znalazły się szkolenia wspierające dyrektorów, kierowników, osoby zarządzające instytucjami kultury, np. „Zarządzanie zespołem” skupione wokół wzmacniania umiejętności liderskich (18-20 maja) czy „Aspekty prawne w zarządzaniu instytucją kultury” (30 marca). Coś dla siebie znajdą też koordynatorzy projektów
np. podczas szkolenia „Zarządzanie projektami” (23-25 marca).
Animatorzy kultury i edukatorzy, poza tym, że mogą już zapisywać w kalendarzu datę
X Ogólnopolskiej Giełdy Projektów pod hasłem „animacja + sztuki wizualne” (14–16 października) w Łodzi, to potężna dawka wiedzy, narzędzi i inspiracji czeka na nich również w czasie szkoleń.
Na szczególną uwagę zasługują trzydniowe spotkania „Analiza potrzeb lokalnych i jej wykorzystanie w działaniach instytucji kultury” (27-29 kwietnia) i „Projektowanie działań wielopokoleniowych” (23-25 listopada), czy pierwsza nowość na naszej liście – szkolenie wspierające kreatywność animatorów i edukatorów o nazwie „Edukacja przez sztukę – twórcze metody rozwijania umiejętności psychospołecznych” (21-23 września).
W planach na 2020 rok nie mogło zabraknąć tematów, które dotykają każdej instytucji i organizacji zajmującej się działaniami kulturalnymi, czyli kwestii związanych z pozyskiwaniem środków
i promocją. Z pomocą spieszą szkolenia „Fundusze na kulturę” (11-13 maja i 19-21 października), „Promocja działań kulturalnych w mediach społecznościowych” (2-4 czerwca) i „Bezpłatne narzędzia promocyjne. Jak je wykorzystać w promocji działań instytucji kultury” (31 sierpnia).
Po kilkuletniej przerwie wracamy do zagadnień związanych z prowadzeniem rzecznictwa instytucji kultury (11-13 maja), na którym zostaną zaprezentowane narzędzia i metody pozwalające
na wiarygodną i merytoryczną reprezentację instytucji na zewnątrz np. w czasie opowiadania
o działaniach osobom spoza środowiska kultury czy podczas sprawozdań przed samorządowymi organizatorami instytucji.
Przez ostatnie lata, w ramach cyklu „Kultura bez wyjątku”, proponowaliśmy szkolenia związane
z udostępnianiem oferty instytucji osobom z niepełnosprawnościami. Ustawa z dnia 19 lipca 2019
o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami nakłada na instytucje obowiązek wyznaczenia koordynatora dostępności. O zadaniach i obowiązkach koordynatora dostępności będziemy mówić na pierwszym szkoleniu w 2020, które już 2 marca w Warszawie. Nie opuszczamy jednak tematu dostępnej oferty i we wrześniu zapraszamy na dwudniowe szkolenie „Dostępność działań edukacyjnych w instytucji kultury”.
W obliczu zmian klimatycznych nie sposób pozostać obojętnym. To temat, który dotyczy wszystkich. Szkolenie „Ekologia w działaniach instytucji kultury” (25 maja) będzie okazją do przyjrzenia się roli, jaką instytucja kultury może pełnić w kształtowaniu świadomych postaw ekologicznych, a także, w jaki sposób może produkować wydarzenia kulturalne w zgodzie z naturą, bez korzystania z materiałów jednorazowego użytku np. plastiku.
Na stałe do oferty szkoleniowej Narodowego Centrum Kultury wpisała się Letnia Akademia Rękodzieła i Sztuki w Łucznicy (17-25 lipca), w ramach której można zrealizować jeden kurs instruktorski. Kompleksowy program Akademii przedstawimy na wiosnę.
Dopełnieniem oferty szkoleniowej są znane i lubiane webinaria Kadry Kultury. Pierwszy z nich już niebawem, bo 12 lutego. O tematach internetowych spotkań będziemy informować na bieżąco,
a wszystkie nagrania zrealizowanych już webinariów zamieszczone są na kanale YouTube NCK.
Poza szkoleniami, konferencjami i webinariami polecamy domom, ośrodkom i centrom kultury udział w rocznym procesowym projekcie „Zaproś nas do siebie!”, rekrutacja ruszy na początku lutego.
Nowym wydarzeniem jest Pracuj w kulturze – konferencja i targi w Warszawie (28-29 września). Jego głównymi elementami będą debaty, panele dyskusyjne, warsztaty i prezentacje ofert pracy, w trakcie których poruszymy temat otwarcia i wprowadzenia sektora kultury na ogólny rynek pracodawców oraz zwrócić uwagę na potrzeby pracowników i pracodawców sektora kultury.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą szkoleniową (zamieszczoną poniżej) oraz z regulaminem szkoleń.
Zobacz harmonogram szkoleń 2020
Rekrutacja na każde z wymienionych wydarzeń będzie prowadzona oddzielnie.