Settings and search
Nabory wniosków w programie Grundtvig
28 marca upływa termin składania wniosków w dwóch akcjach programu Grundtvig: asystentury Grundtviga oraz projekty Wolontariatu Seniorów.
Grundtvig wspiera niezawodową edukację osób dorosłych oraz współpracę na poziomie europejskim w tym obszarze. Program skierowany jest do różnego typu organizacji zajmujących się niezawodową edukacją dorosłych, w tym instytucji kultury - ich słuchaczy i pracowników.
Asystentury Grundtviga
Akcja umożliwia obecnej lub przyszłej kadrze dla edukacji dorosłych - edukacji formalnej, pozaformalnej i nieformalnej - realizację wyjazdów na okres od 13 do 45 tygodni w celu pełnienia roli Asystenta Grundtviga w organizacji edukacji dorosłych w innym kraju europejskim.
W akcji mogą wziąć udział:
- nauczyciele i pozostała kadra edukacji dorosłych,
- osoby szkolące nauczycieli/trenerów dorosłych, byli nauczyciele (lub pozostała kadra edukacji dorosłych) podejmujący pracę w dziedzinie edukacji dorosłych po przerwie,
- absolwenci posiadający kwalifikacje w dziedzinie edukacji dorosłych/andragogiki lub studenci ostatnich lat kierunków prowadzących do otrzymania takich kwalifikacji,
- osoby zamierzające podjąć pracę w obszarze edukacji dorosłych.
Można się starać o sfinansowanie (w oparciu o zryczałtowane stawki określonych w programie):
- kosztów podróży i utrzymania
- przygotowanie pedagogiczne, językowe i kulturowe
- koszty związane ze specjalnymi potrzebami wnioskodawcy (np. wynikającymi z niepełnosprawności)
Wolontariat Seniorów
Akcja wspiera projekty współpracy dwóch organizacji partnerskich z dwóch krajów w celu umożliwienia zrealizowania wolontariatu za granicą osobom 50+ (wyjazdy od 3 do 8 tygodni).
Instytucje uprawnione do aplikowania:
- Gimnazjum dla Dorosłych
- Liceum dla Dorosłych
- Uniwersytety Trzeciego Wieku
- Uniwersytety Ludowe
- Uniwersytety Otwarte
- Stowarzyszenia, fundacje i inne organizacje prowadzące działalność edukacyjną na rzecz osob dorosłych wymagających szczegolnego wsparcia (np. niepełnosprawni, rodziny dysfunkcyjne, mieszkańcy terenow wiejskich, ubodzy, migranci, osoby bez średniego wykształcenia i inne osoby zagrożone wykluczeniem społecznym)
- Zakłady karne i organizacje wspierające włączanie do społeczeństwa byłych osadzonych
- Placowki kultury prowadzące działalność edukacyjną na rzecz dorosłych (np. Domy Kultury, muzea, biblioteki)
- Centra popularno-naukowe prowadzące niezawodową edukację osob dorosłych – w celach pogłębiania wiedzy ogolnej, rozwoju osobistego - w obszarze nauk technicznych, geografii, historii, biologii i innych (np. obserwatoria astronomiczne, centra nauki)
- Urzędy, władze samorządowe i inne instytucje publiczne, do zadań ktorych należy prowadzenie, organizowanie lub nadzorowanie niezawodowej edukacji dorosłych (np. Urząd Pracy, Urząd Wojewodzki, Policja),
- Inne organizacje i placowki, w tym firmy komercyjne, jeśli udowodnią za pomocą odpowiedniej dokumentacji przysłanej razem z wnioskiem o dofinansowanie, że prowadzą, organizują lub nadzorują w regionie lub kraju niezawodową edukację osób dorosłych, innych niż własna kadra (np. szkoły językowe, szkoły komputerowe).
Dofinansowanie:
Dofinansowanie na organizację wolontariatu (utrzymanie wolontariuszy, koszty poniesione przez organizacje zaangażowane w projekt) jest ustalane w formie zryczałtowanej kwoty udzielanej każdej z dwóch organizacji uczestniczących w danym projekcie. Poziom dofinansowania opiera się na wcześniej zdefiniowanych zryczałtowanych kwotach, które są uzależnione od liczby wolontariuszy, jaką dana organizacja wnioskująca zamierza wysłać i przyjąć, czasu trwania wyjzadu i zaangażowanych krajów.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie programu: http://www.grundtvig.org.pl/