Settings and search
Muzea Europejskie w XIX wieku | rezultat badań w ramach programu MeLa
Lokalne muzea wydają się dzielić misję konserwowania, interpretowania i prezentowania symboli ludzkiej historii w różnych środowiskach, pomimo różnych kulturowych kontekstów widocznych w odmiennych podejściach do koncepcji dziedzictwa i tożsamości, użytych formach i posiadanych środkach.
Publikacja jest rezultatem badań Envisioning 21st Century Museums i została podzielony na trzy części.
Vol. I – muzea historii narodowej, historii naturalnej i muzea etnograficzne
Vol. II – muzea migracji, muzea miejskie
Vol. III – muzea lokalne, wojenne i tymczasowe wystawy w muzeach narodowych
Badacze argumentują, że (…) coraz bardziej oczywiste jest, że globalizacja nie jest historią kulturowej homogenizacji, współczesność cechuje się wysokim stopniem kulturowych współzależności i wzajemnej wymianie idei. Przyjmując te założenie, projekt Envisioning 21st Century Museums nakierowany jest na wyszczególnienie innowacyjnych modeli i praktyk sprzyjające europejskim muzeum w promocji nowych, demokratycznych i aktywizujących form działalności obywatelskiej. Jednocześnie jest to próba współtworzenia dialogu pomiędzy różnymi etnicznymi, religijnymi i, najogólniej, społecznymi grupami oraz wzmocnienia świadomości i edukacji pośród młodych generacji.
Celem programu European Museums in an age of migrations (MeLa) jest wykazanie czy i jak, europejskie muzea reagują na płynność ery migracji i zmienne podejścia do kultury, tożsamości oraz pamięć stosując nowatorskie podejścia. Interdyscyplinarne ujęcie ma na celu zdefiniowanie nowych strategii muzeów, które odzwierciedlają wyzwania współczesnych procesów ciągłego przepływu ludzi i idei .
Szczególna uwaga została poświęcona architekturze i aranżacji wystaw. Ma to na celu konkretyzację oryginalnych i często eksperymentalnych projektów, które autorzy definiują jako new museography, czyli innowacyjne modele reprezentacji i przekazywania wiedzy.
Publikacja dostępna na stronie European Museums in the 21st century.
Opracowanie przygotował Mateusz Rudzki