Settings and search
Miejskie polityki kulturalne. Raport z badań
28 maja 2013 r. Narodowe Centrum Kultury wspólnie z redakcją Res Publiki Nowej przedstawiło raport „DNA MIASTA: Miejskie polityki kulturalne”.
W oparciu o dane z 66 miast i analizę 393 uchwał budżetowych z lat 2007-2012 oraz ponad 200 wywiadów z urzędnikami miejskimi, przedstawicielami instytucji kultury i organizacji pozarządowych oraz dziennikarzami przygotowane zostało opracowanie pokazujące opinie na temat tworzenia i realizacji miejskich polityk kulturalnych, miejsca i roli kultury w rozwoju polskich miast oraz analizę wysokości i podziału pieniędzy publicznych przeznaczanych na kulturę.
Celem badania było uzyskanie wiedzy z zakresu:
- procesów tworzenia i realizacji polityki kulturalnej
- wartości i zasad stojących za wyborem określonej polityki i jej realizacji
- możliwości ewaluacji i określania efektywności przyjętej i realizowanej polityki kulturalnej
- włączania środowisk twórczych i odbiorców kultury w tworzenie i realizację polityki kulturalnej
- wpływu istnienia oficjalnych dokumentów strategicznych odnoszących się do obszaru kultury bądź ich braku na jakość organizowanych wydarzeń kulturalnych.
Zbadano wszystkie polskie miasta liczące powyżej 100 tys. mieszkańców, kilka miast o liczbie poniżej 100 tys. oraz kilka poniżej 50 tys. mieszkańców.
Za realizację projektu był odpowiedzialny zespół badawczy DNA Miasta. Projekt został zrealizowany z wykorzystaniem dofinansowania ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem merytorycznym badania jest Narodowe Centrum Kultury.
Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są na stronie: http://publica.pl/teksty/programy/dna-miasta