Settings and search
Wschód Kultury 2021!
Rzeszów, Lublin, Białystok
24.06–22.08.2021
Tegoroczny sezon wakacyjny tradycyjnie otworzy i zamknie festiwal Wschód Kultury – unikalne w skali kraju cykliczne przedsięwzięcie, będące efektem partnerskiej współpracy Narodowego Centrum Kultury i największych ośrodków kulturalnych Polski Wschodniej. Wschód Kultury to jeden z nielicznych dużych festiwali, który – mimo panującej pandemii - nie został odwołany ani przesunięty i zgodnie z planem odbędzie się w tym roku w przestrzeniach publicznych, z udziałem widzów. W ramach festiwalu w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie zaplanowano łącznie ok. 80 bezpłatnych wydarzeń (koncerty, wystawy, spektakle, seanse filmowe, projekcie, spotkania literackie, teatralne, filmowe, warsztaty), a wśród nich premiery. Zgodnie z ideą Wschodu Kultury, jego gośćmi będą artyści z Ukrainy, Białorusi, Uzbekistanu, Rosji, Litwy, Łotwy, Gruzji, Armenii, Niemiec, Niderlandów, czy Izraela.
– Największe tegoroczne wyzwania organizacyjne, podobnie jak przed rokiem, związane są z pandemią – przyznaje prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. - Wraz z naszymi partnerami z Rzeszowa, Białegostoku i Lublina rygorystycznie przestrzegamy zasad prewencji antycovidowej, w tym wytycznych Ministerstwa Zdrowia oraz GIS i w oparciu o nie przygotowujemy wszystkie wydarzenia festiwalowe. Doskonale zadziałało to w zeszłym roku. Dochowamy należytej staranności, żeby tym razem było tak samo. Bezpieczeństwo artystów i uczestników festiwalu to dla nas absolutny priorytet. Cieszymy się i robimy wszystko, by artystom spragnionym kontaktu z publicznością oraz widzom, którzy chcą wyjść na koncert, do kina, teatru czy galerii, stworzyć możliwość wzajemnego spotkania. Podczas każdej odsłony Wschodu Kultury – w związku z ograniczoną liczbą widzów w miejscach wydarzeń – przygotowujemy transmisje telewizyjne, streamingi i rejestracje. Dzięki temu możemy również dotrzeć do znacznie szerszej rzeszy odbiorców, także poza Lublinem, Białymstokiem i Rzeszowem.
Prof. Rafał Wiśniewski zaznacza, że organizacja i ostateczny program festiwali w planowanych terminach są ściśle uzależnione od sytuacji epidemiologicznej w kraju. Podkreśla też, że festiwal stanowi skuteczną i dobrze przyjmowaną przez mieszkańców miast formę wzajemnego poznawania się, prezentacji kulturowej różnorodności wschodniej Polski oraz artystycznego dialogu. – Razem z naszymi partnerami tworzymy przestrzeń inspiracji i wymiany doświadczeń, a kolejne edycje Wschodu Kultury potwierdzają, że współpraca kulturalna między największymi i najważniejszymi miastami Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia a naszymi bliższymi i dalszymi sąsiadami zza wschodniej granicy daje niezwykłe efekty – dodaje Dyrektor NCK.
POSŁUCHAJ PODCASTU: Wschód Kultury 2021 →
Wschód Kultury to interdyscyplinarny festiwal, który ma już stałe miejsce na mapie kulturalnej Polski. Łączy różne dziedziny twórczości artystycznej, style i gatunki. Na festiwalu zagoszczą – obok muzyki – także film, teatr, sztuki plastyczne, taniec, fotografia oraz literatura polska, ukraińska, białoruska, litewska i węgierska. W gronie muzycznych gwiazd tegorocznego festiwalu znalazły się, m. in. takie osobowości jak: Mouse On Mars, Sylwia Grzeszczak, Margaret, Grubson, Krzysztof Zalewski, Pink Freud, Mazolewski Quintet, Karaś / Rogucki, WaluśKraksaKryzys, Jamala, Klausha, Sherpa the Tiger, Hoodna Orchestra, shishi, MaDMApper. W programie Koncertu Głównego w Rzeszowie znalazł się m. in. wyjątkowy projekt muzyczny oparty na płycie Anawa 2020, wydanej jesienią ubiegłego roku przez Narodowe Centrum Kultury, nominowanej do tegorocznych Fryderyków w kategorii Album Roku – muzyka poetycka. To drugi po premierze online i pierwszy z udziałem publiczności koncert tego wyjątkowego składu, który tworzą: Voo Voo, Krzysztof Zalewski, Hubert Dobaczewski (Spięty) i Katarzyna Piszek (Kasai).
Wschód Kultury organizuje Narodowe Centrum Kultury wspólnie z samorządami Rzeszowa, Lublina i Białegostoku w ramach współpracy kulturalnej miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, twórczy dialog, wymiana doświadczeń i artystycznych doznań. Jest to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce, które łączy działania trzech miast w jeden spójny projekt. Program festiwali opiera się przede wszystkim na inicjatywach lokalnych instytucji kultury i artystów, wymianie projektów między miastami, a także współpracy z artystami z krajów ościennych.