Settings and search
Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie
Europejski Stadion Kultury to największy festiwal kulturalny na Podkarpaciu, który od początku swojego istnienia, czyli od 2011 r., zapewnia uczestnikom solidną dawkę doznań artystycznych na wysokim poziomie. Od roku 2013 ESK odbywa się w ramach festiwalu Wschód Kultury. Formuła ESK od kilku lat jest niezmienna – to Koncert Główny z udziałem tzw. kolektywów i kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych w różnych rejonach miasta.
W tegorocznym festiwalu weźmie udział ponad 100 artystów z trzech krajów: Ukrainy, Białorusi i Polski, którzy zaprezentują się podczas 35 wydarzeń z różnych dziedzin kultury i sztuki, przygotowanych przez instytucje miejskie, organizacje pozarządowe i grupy nieformalne.
25 czerwca o godzinie 20.00 na Koncert Główny Wchodu Kultury – Europejskiego Stadionu Kultury, odbędzie się po raz pierwszy w Parku Sybiraków w Rzeszowie, gdzie czeka nas niepowtarzalne międzynarodowe widowisko. Spośród polskich artystów wystąpią najpopularniejsi obecnie na rodzimej scenie muzycznej: Krzysztof Zalewski, Sylwia Grzeszczak, Margaret, Grubson tworząc niepowtarzalne, artystyczne kolektywy z gwiazdami z Ukrainy i Białorusi. Zobaczymy również zespół Voo Voo, Krzysztofa Zalewskiego, Huberta Dobaczewskiego (Spiętego) czy Katarzynę Piszek (Kasai) w unikatowym projekcie muzycznym ANAWA 2020.
POSŁUCHAJ PODCASTU: Margaret i Grubson w kolektywach na Wschodzie Kultury w Rzeszowie
Bogata oferta kulturalna, interdyscyplinarność i różnorodności projektów, wysoka jakość oferty i szeroka dostępność wydarzeń co roku przyciąga tłumy na Europejski Stadion Kultury. W tym czasie kulturą żyje cały Rzeszów. Tegoroczne wydarzenia festiwalowe będą odbywały się w 10 lokalizacjach, z głównym naciskiem na Klub Festiwalowy na Bulwarach i Park Sybiraków.
Koncert Główny ESK 2021: Jedyny taki koncert w Polsce
Festiwal Wschód Kultury integruje środowiska artystyczne z miast Polski Wschodniej i krajów Partnerstwa Wschodniego i prezentuje ich dorobek szerokiej publiczności. Koncert Główny Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie (25.06, godz. 20.00) doskonale wpisuje się w te założenia. Wszystko za sprawą tzw. kolektywów, czyli wspólnych występów na jednej scenie wykonawców z Polski i zagranicy. Podczas edycji 2021 usłyszymy duety: ● Sylwii Grzeszczak i Jamali (Ukraina), ● Grubsona i Dakhabrakha (Ukraina); ● Margaret i Kalusha (Ukraina), ● Krzysztofa Zalewskiego i Nizkiz (Białoruś). Artyści zaprezentują po jednym wspólnym utworze i jednym z własnego repertuaru. Występy kolektywów poprzedzi koncert Roxi Węgiel. Zwieńczeniem wieczoru będzie crème dela crème: projekt Anawa 2020.
Europejski Stadion Kultury 2021: Kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych w różnych częściach miasta
ESK to trzydniowy festiwal, wypełniony różnorodnymi wydarzeniami. Wśród tegorocznych atrakcji znalazły się m. in. wydarzenia: ● teatralne (premiera spektaklu Teatru Maska), ● muzyczne (Art Celebration: classic edition, Funk Electro: Łąki Łan, Bartek Królik i Szałowy Piotrek, Silent Disco, giełda winyli); ● taneczne (spektakl taneczny „Deep Trip” Art Color Ballet), ● fotograficzne (wernisaż wystawy Marcina Walko „Na Wschód od Edenu”, Galeria Bezdomna w Nierzeczywistej, warsztaty i wystawa ESK na starych fotografiach), ● performance (Ciało futurystyczne – performance taneczny, ArtOut – instalacje artystyczno-muzyczne w przestrzeni miasta); ● z obszaru sztuk wizualnych (Bojkowski Bieszczad głosem i obrazem malowany, koncert Wernyhory z wizualizacjami duetu Konda Kinoko i Adrija Fila, warsztaty graffiti, mural inspirowany rzeszowskim fotografem z okresu Galicji); ● inspirujące spotkania (np. spotkanie autorskie z Robertem Nowakowskim, binge-listening, czyli maraton audiobookowy, wykłady, panele dyskusyjne); oraz ● warsztaty (muzyczne, kreatywne, fotografii tradycyjnej).
Szczegółowy program: stadionkultury.pl
Nie zabraknie też oferty dla najmłodszych (np. w strefie gier planszowych) i miłośników poznawania różnych kultur od kuchni (w Klubie Festiwalowym zaparkują food trucki). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, dzięki czemu kultura staje się dostępna dla każdego.