Settings and search
Conrad a popkultura. Rozmowa z Robertem Ziębińskim, Dzikabanda.pl [eNCeK Radio]
Bez Josepha Conrada nie powstałaby żadna z części „Obcego”, kultowy „Czas Apokalipsy” i niemal kultowy serial „Tabu”. A także dziesiątki innych dzieł filmowych, muzycznych, komiksów czy gier komputerowych. Co takiego uchwycił w swojej twórczości autor „Lorda Jima”, że do dziś inspiruje twórców niemal każdej dziedziny sztuki? Między innymi o tym rozmawiamy z Robertem Ziębińskim, autorem scenariusza wystawy „Conrad: pasażer z Nostromo”.
W tym roku obchodzimy 160-tą rocznicę urodzin Józefa Konrada Korzeniowskiego, szerzej znanego jako Joseph Conrad. W ramach oficjalnych obchodów Roku Conrada w Łazienkach Królewskich można oglądać wystawę „Conrad: pasażer z Nostromo”. Autorem koncepcji jest nasz rozmówca, Robert Ziębiński, a twórcą komiksowych obrazów opowiadających o życiu i twórczości autora „Jądra ciemności” – Krzysztof Ostrowski. Wystawa powstała we współpracy z Instytutem Książki.
Autorzy sami mówią o niej, że to „Conrad dla niezaawansowanych”: z jednej strony przypomina podstawowe fakty z życia pisarza, a z drugiej pokazuje, jak ogromny wpływ na kulturę współczesną i popularną miała jego twórczość. „Próbowałem znaleźć takie rzeczy dookoła Conrada, o których ludzie wiedzą, natomiast niekoniecznie muszą je kojarzyć z Conradem” – zdradza Robert Ziębiński. Wśród fanów pisarstwa Conrada wystarczy wymienić Ridley’a Scotta, Francisa Forda Coppolę, Toma Hardy’ego, Gabriela Garcię Marqueza czy Boba Dylana.
Conrad „koncentrował się na tym, co dzieje się z człowiekiem w określonych sytuacjach życiowych, czyli najczęściej w sytuacjach ekstremalnych, gdzie jego bohaterowie musieli dokonywać radykalnych i niejednokrotnie ostatecznych wyborów. Ta uniwersalność sprawia, że świat sięga po te opowieści” – mówi Robert Ziębiński.
Do tego wystawa posługuje się komiksową estetyką, dzięki czemu trudno przejść obok niej obojętnie! Można oglądać ją w warszawskich Łazienkach Królewskich do 31 maja, a wirtualnie bez ograniczeń czasowych na stronie internetowej Instytutu Książki.
Wystawa jest wprowadzeniem do poświęconej Conradowi konferencji, która planowana jest na listopad 2017.