Settings and search
Marek Ałaszewski – malarstwo pełne dźwięków, muzyka o wielu odcieniach
Do 21 maja w Kordegardzie mogą Państwo zobaczyć 14 prac olejnych Marka Ałaszewskiego. Urodzony w 1942 roku artysta zasłynął nie tylko jako malarz, ale również muzyk i lider zespołu Klan.
Historię Klanu przybliża w Audycjach Kulturalnych przybliża Michał Wilczyński – szef wydawnictwa muzycznego GAD Records. W katalogu oficyny znalazło się pięć albumów z muzyką zespołu. To zremasterowane nagrania ze znanych płyt, ale także materiał odnaleziony po latach. „Byli totalnie wywrotowi, robili to, czego nie robili inni” – przyznaje gość podcastu. W rozmowie usłyszą Państwo m.in. o nowatorskim spektaklu „Mrowisko” oraz odkryciu fińskiego koncertu Klanu z lat 70.
Rozmawiamy także z Katarzyną Haber – kuratorką ekspozycji zatytułowanej „Marek Ałaszewski. Malarstwo”, prezentowanej aktualnie w galerii Narodowego Centrum Kultury. „Ałaszewski z jednej strony rejestruje rzeczywistość, ale z drugiej strony próbuje zajrzeć pod podszewkę świata” – mówi kuratorka. Który z obrazów na wystawie ma wyjątkową, „podwójną” historię? Zapraszamy do wysłuchania audycji.
W podcaście usłyszą Państwo fragmenty utworów „Senne wędrówki”, „Z brzytwą na poziomki” i „Automaty” z albumu „Senne wędrówki” (GAD Records, 2011).
Obraz: Marek Ałaszewski, „Tajemnica spowiedzi”.