Settings and search
Ivan Meštrović / Józef Piłsudski. Historia jednego pomnika [WYSTAWA]
Trzy dni po śmierci Józefa Piłsudskiego, 12 maja 1935 roku, zawiązał się Stołeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka. Na lokalizację warszawskiego monumentu wybrano Plac na Rozdrożu.
Dlaczego pomnik Józefa Piłsudskiego na Placu na Rozdrożu nigdy nie powstał?
1 lutego 1936 r. rozpisano otwarty konkurs, do którego mogli przystąpić tylko polscy artyści. W jego warunkach podano, że pomnik ma być monumentalny, ma przedstawić Marszałka jako zwycięskiego wodza i twórcę wolnej Polski oraz być wyrazem chwały, siły i zwycięstwa. Niestety, pomimo licznie zgłoszonych projektów, nie wyłoniono zwycięzcy.
AUDYCJE KULTURALNE: Pomnik, który nigdy nie powstał →
Postanowiono więc rozpisać drugi konkurs, tym razem w formule zamkniętej, i zaprosić do niego wybranych rzeźbiarzy z Polski i z zagranicy. Jury zaprosiło do udziału w nim najlepszych ówczesnych rzeźbiarzy, m.in. Xawerego Dunikowskiego, Henryka Kunę, Jana Szczepkowskiego, Gustava Vigelanda, Aristide’a Maillola i Ivana Meštrovicia.
Projekt Meštrovicia, chorwackiego rzeźbiarza, ucznia Rodina, autora wielu monumentalnych realizacji w Europie i w Stanach Zjednoczonych – konny pomnik Marszałka na tle łuku triumfalnego – pokazany został w sierpniu 1939 roku w gmachu Muzeum Narodowego w Warszawie. Zyskał pozytywne opinie jury, które wyraziło chęć dalszej pracy z artystą. Niestety, realizację tego zamierzenia uniemozliwiła wojna, pomnik Ivana Meštrovicia nigdy w Warszawie nie stanął.
Co zobaczymy na wystawie?
Wystawa Ivan Meštrović/Józef Piłsudski. Historia jednego pomnika, organizowana w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury dzięki zachowanym rysunkom, projektom oraz archiwalnym fotografiom opowie historię tego pomnika. Dodatkowo można będzie podziwiać gipsowy model, który w lipcu 1939 Ivan Meštrović przysłał z Zagrzebia do Warszawy. W trakcie prac nad wystawą udało się odnaleźć w zbiorach archiwalnych Muzeum Narodowego w Warszawie dokumentację fotograficzną oraz rysunki założeń.
Dołącz do wydarzenia na Facebooku →
Cała ekspozycja realizowana jest w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa i dopisuje kolejny rozdział do projektu badawczego zainicjowanego przez Królikarnię, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, poświęconego rzeźbie monumentalnej w Europie Środkowo-Wschodniej.
Zobacz fotorelację z wernisażu →
Ivan Meštrović / Józef Piłsudski. Historia jednego pomnika
Kuratorka: Ewa Ziembińska
Organizator: Narodowe Centrum Kultury
Koordynacja: Anna Rudek-Śmiechowska
Partnerzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Królikarnia Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, Muzeum Narodowe w Warszawie, Biuro Niepodległa
Sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.