Settings and search
„Jedźmy do Ameryki! Wycinki z historii Polonii amerykańskiej”
Wystawa fotograficzna „Jedźmy do Ameryki! Wycinki z historii Polonii amerykańskiej” na Krakowskim Przedmieściu przed Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury.
Od 21 listopada osoby spacerujące Krakowskim Przedmieściem będą mogły przenieść się na chwilę do amerykańskich miast i miasteczek. Wszystko za sprawą Instytutu POLONIKA, który zaprasza na wyjątkową wystawę przedstawiającą wycinki z dawnego i współczesnego życia Polonii amerykańskiej.
Obecnie trwają kompleksowe badania polskich parafii i kościołów w Stanach Zjednoczonych Ameryki prowadzone przez naukowców z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w których swój udział ma również Instytut POLONIKA.
– Wynika to z niezwykle pilnej potrzeby udokumentowania dziedzictwa, które ginie na naszych oczach – z około tysiąca polskich ośrodków duszpasterskich pozostało mniej niż połowa i proces ten postępuje. Jedną z form zachowania tegoż dziedzictwa oraz pamięci o roli polskich społeczności w Stanach Zjednoczonych Ameryki jest właśnie przygotowana przez nasz Instytut wystawa – mówi Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Instytutu POLONIKA.
Wystawa „Jedźmy do Ameryki! Wycinki z historii Polonii amerykańskiej” za pomocą zdjęć Norberta Piwowarczyka przedstawia nie tylko zachwycające pięknem polskie świątynie (tzw. polish cathedrals), lecz także współczesne ślady polskości, jakie można napotkać, podróżując po USA. Fotografie ukazują ogromną różnorodność kulturotwórczą amerykańskiej Polonii, starającej się zachować elementy polskiej tradycji i kultury na obczyźnie. Właśnie to dziedzictwo kulturowe, które kształtuje tożsamość nie tylko Polonii amerykańskiej, lecz także współczesnych mieszkańców naszego kraju, po raz pierwszy zagości na ulicach Warszawy.
Prezentowane na wystawie fotografie są pokłosiem prac dokumentacyjnych prowadzonych od 2017 r. w ramach projektu „Parafie i kościoły polskie w USA” finansowanego dzięki funduszom programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą”. Od 2018 r. do projektu włączył się Instytut POLONIKA, który m.in. wspiera finansowo wydawanie publikacji. Pierwsza z nich – album „Parafie i kościoły polskie w Chicago” – będzie miała swoją premierę na wernisażu wystawy 21 listopada w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury.
W projekcie „Parafie i kościoły polskie w USA” pod kierunkiem prof. Jacka Gołębiowskiego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego uczestniczyli: dr Paweł Sieradzki (KUL), siostra Genowefa Potaczała (Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej), dr hab. Katarzyna Chrudzimska-Uhera (UKSW), dr hab. Anna Czyż (UKSW), dr Bartłomiej Gutowski (UKSW) oraz Norbert Piwowarczyk (fotograf). Partnerem strategicznym projektu było Polskie Seminarium Duchowne w Orchard Lake. Fotografie użyte w wystawie powstały na specjalne zlecenie Instytutu POLONIKA.
Wystawa „Jedźmy do Ameryki! Wycinki z historii Polonii amerykańskiej” będzie dostępna od 21 listopada do 10 grudnia na ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 przed Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury.
Wernisaż wystawy odbędzie się 21 listopada o godz. 18:00.
Wstęp na wystawę i wernisaż jest bezpłatny.
Album „Parafie i kościoły polskie w Chicago” będzie można nabyć za pośrednictwem strony Instytutu POLONIKA www.polonika.pl oraz w trakcie wernisażu.
Autorzy wystawy: dr Bartłomiej Gutowski oraz Norbert Piwowarczyk
Organizator: Instytut POLONIKA
Instytucja nadzorująca: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Współpraca: Narodowe Centrum Kultury, Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA został powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 18 grudnia 2017 r. jako wyspecjalizowana państwowa instytucja kultury, której celem jest zachowanie materialnych śladów kultury polskiej za granicą oraz kształtowanie świadomości Polaków na temat ich dziedzictwa kulturowego. Projekty Instytutu Polonika prowadzone są w ramach trzech programów strategicznych: OCHRONA, BADANIA i POPULARYZACJA polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą.
Kontakt dla mediów
Marta Szafranek, Specjalista ds. PR / Rzecznik Prasowy, mszafranek@polonika.pl, tel. +48 570 008 711