Settings and search
Osieki / Plener 70 [FOTORELACJA 21.07.2021]
Od 21 lipca 2021 r. Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury można oglądać wystawę prezentującą wybrane prace wybitnych twórców konceptualnych oraz fragment bogatego archiwum Kolekcji osieckiej z zasobów Muzeum w Koszalinie.
Na wystawe składają się m.in. dzieła znakomitych artystów polskiej awangardy II połowy XX wieku: Jerzego Kałuckiego, Janusza Orbitowskiego czy Ryszarda Siennickiego oraz prace takich twórców jak Zbigniew Makarewicz, Barbara Kozłowska czy Antoni Dzieduszycki.
Plenery w Osiekach trwale wpisały się w historię polskiej awangardy i stanowią swoisty fenomen. Odbywały się nieprzerwanie od 1963 do 1981 roku. Ich powstanie zawdzięczamy inicjatywie Mariana Bogusza - artysty i animatora życia artystycznego, także współzałożyciela Grupy 55 i Galerii Krzywe Koło, oraz Jerzego Fedorowicza i Ludmiły Popiel, artystów z Koszalina. Kolekcja osiecka, której fragment z 1970 roku prezentujemy w Kordegardzie, powstawała wraz z kolejnymi edycjami Międzynarodowych Spotkań Artystów, Naukowców i Teoretyków Sztuki. Organizatorzy starali się wpisać plenery i prezentacje zapraszanych artystów i krytyków sztuki, w dyskurs toczący się w środowiskach artystycznych. Plenery były areną nieskrępowanej wymiany myśli, sporów. Stały się terenem eksploracji form artystycznych ale również elementem gry z ówczesną władzą o niezależność artystyczną twórców. Stan wojenny, którego 40 rocznicę obchodzimy w tym roku, zakończył te działania.
Wystawa potrwa do 22 sierpnia br.