Settings and search
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - start prekonsultacji edycji 2026-2030
Efektem prekonsultacji będzie wypracowanie zapisów nowego programu, który trafi do konsultacji międzyrządowych i społecznych. Pierwszą grupą, którą zaproszono do rozmów na temat najlepszych rozwiązań dla rozwoju tego sektora byli przedstawiciele fundacji i stowarzyszeń literackich.
Reforma Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa była jedną z głównych rekomendacji z obszaru czytelnictwa podczas współKongresu Kultury. Dziś, 28 lutego 2025 roku, rozpoczęły się prekonsultacje edycji na lata 2026-2030. Do końca marca br. będą odbywały się spotkania, na które zaproszeni zostaną przedstawiciele samorządów, fundacji, stowarzyszeń i organizacji branżowych, działających w obszarze książki i czytelnictwa. W spotkaniach będą uczestniczyć również przedstawiciele dotychczasowych operatorów NPRCz 2.0: Ministerstwa Edukacji Narodowej, Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki oraz Narodowego Centrum Kultury.
Efektem prekonsultacji będzie zebranie opinii środowiska na temat działań niezbędnych z punktu widzenia rozwoju sektora literackiego. Opinie, komentarze i rekomendacje zebrane podczas prekonsultacji zostaną opublikowane na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Będą one stanowiły punkt odniesienia do dalszych prac, w tym konsultacji międzyrządowych i społecznych.